Ladataan
Pääaiheet 100 tuoreinta Live Uutiset Urheilu Hyvä elämä Kulttuuri Mielipiteet Moro Tähtijutut Näköislehti

Kiistää holokaustin ja haluaa rajoittaa sananvapautta – Näistä syistä Pohjoismainen vastarintaliike määrättiin lakkautettavaksi

Uusnatsijärjestö Pohjoismaisen vastarintaliikkeen Suomen osasto on määrätty lakkautettavaksi. Kyseessä ei ollut virallinen yhdistys, koska sitä ei ollut rekisteröity Patentti- ja rekisterihallituksen ylläpitämään yhdistysrekisteriin. Pohjoismainen vastarintaliike on toiminut Suomessa kahdeksassa eri kaupungissa: Tampereella, Helsingissä, Turussa, Lahdessa, Oulussa, Porissa, Jyväskylässä ja Lappeenrannassa. Myös Pohjoinen perinne -niminen rekisteröity yhdistys on määrätty lakkautettavaksi. Yhdistys julkaisee Vastamedia- ja Magneettimedia-julkaisuja ja ylläpiti kadulle.com-verkkosivustoa, jolla myytiin muun muassa vaatteita ja tarvikkeita. Käräjäoikeus katsoi, että Pohjoinen perinne ry myi sivustolla Pohjoismaista vastarintaliikettä kannattavia tuotteita. Sivusto on tällä hetkellä pois käytöstä. PVL:n Suomen osaston ja Pohjoisen perinteen määräsi lakkautettavaksi Pirkanmaan käräjäoikeus. Asiassa kantajana oli Poliisihallitus, jota edusti asianajaja Markku Fredman. Vastaajina tapauksessa olivat rekisteröity yhdistys Pohjoinen perinne sekä neljä Pohjoismaisen vastarintaliikkeen Suomen osastoon kuuluvaa miestä. Oikeudenkäynti alkoi lokakuussa Tampereella. Pohjoismaisen vastarintaliikkeen kannattajat osoittivat Tampereella mieltään oikeudenkäynnin alkua edeltävällä viikolla. Jäsenet muun muassa pitivät puheita Tampereen oikeustalon edustalla. Mielenosoituspäivän aikana nähtiin muun muassa uusnatsien ja vastamielenosoittajien välinen yhteenotto Hämeensillalla. Pohjoismaisen vastarintaliikkeen ja "Koko Tampere vihaa natseja" -vastamielenosoituksen mielenosoittajat ottivat rajusti yhteen Hämeensillalla: Päätös ei ole lainvoimainen Käräjäoikeuden mukaan tapauksessa riidatonta oli, että Pohjoinen perinne -yhdistys kytkeytyy Pohjoiseen vastarintaliikkeeseen ja että PVL:n tavoitteena on muun muassa kansallissosialismi sekä sananvapauden ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksien rajoittaminen. Koska päätös ei vielä ole lainvoimainen, yhdistykset saavat jatkaa toimintaansa, kunnes tuomio saa lainvoiman. Voimaan tullessaan tuomio tarkoittaisi rekisteröidyn Pohjoismainen perinne -yhdistyksen kohdalla sitä, että yhdistys ei saisi jatkaa elinkeinoaan tai hoitaa yhdistyksen omaisuutta. Käräjäoikeus määräsi asianajaja Kaarle Gummeruksen vastaamaan yhdistyksen lakkauttamiseen liittyvistä selvitystoimista. Ne voidaan kuitenkin aloittaa vasta, kun päätös on saanut lainvoiman. Käräjäoikeuden ratkaisuun voi hakea muutosta valittamalla Turun hovioikeuteen tai korkeimmalta oikeudelta haetulla ennakkopäätösvalituksella. Eriävät näkemykset Kantaja, eli Poliisihallitus vaati, että käräjäoikeus julistaa PVL:n Suomen osaston ja sen varainhankinnassa ja tiedonvälityksessä käyttämän Pohjoinen perinne -alayhdistyksen lakkautetuiksi. Vastaajat, eli Pohjoinen perinne ry ja Pohjoismaisen vastarintaliikkeen Suomen osastoon kuuluvat neljä miestä, puolestaan vaativat kanteen hylkäämistä ja oikeudenkäyntikulujensa korvaamista ja kiistivät, että Pohjoinen perinne ry:n kuuluvan PVL:ään. Lue myös: Poliisihallitus yrittää lakkauttaa uusnatsijärjestön: "Valtiolla velvollisuus kieltää ja kriminalisoida rasistinen toiminta" Kanteessaan Poliisihallitus perusteli vaatimustaan sillä, että PVL toimii olennaisesti vastoin lakia ja hyviä tapoja eikä se siksi voi vedota yhdistymisvapauteen. Vaikka liikkeen tarkoitus ja toiminta osoittavat, että kyseessä on yhdistys, PVL ei nauti Suomen perustuslaissa ja Euroopan ihmisoikeussopimuksessa taattuja oikeuksia ja vapauksia, vaan kyse on vapauksien väärinkäytöstä. Kantajat perustelivat lakkautusvaatimusta sillä, että liikkeen julkaisu sisältää vihapuhetta ja propagandaa, liike kyseenalaistaa holokaustin ja ihannoi fasisteja sekä sillä, että se palkitsee toiminnassaan väkivaltaisuuden. Kanteessa Poliisihallitus nosti esille useita esimerkkejä väkivaltaisista välikohtauksista, joiden se epäilee tai tietää liittyvän Pohjoismaiseen vastarintaliikkeeseen. Yksi esimerkeistä oli Helsingin asema-aukiolta, jossa Pohjoinen perinne ry:n puheenjohtaja Jesse Torniainen potkaisi syyskuussa 2016 ohikulkijaa hyppypotkulla rintaan. Torniainen tuomittiin törkeästä pahoinpitelystä kahdeksi vuodeksi vankilaan. Tuomio ei ole lainvoimainen. Torniainen tuomittiin marraskuun alussa ehdottomaan vankeuteen kahden järjestyksenvalvojan pahoinpitelystä Tammelan stadionilla vuonna 2015. Katso video Tammelan stadionin tapahtumista: Lue myös: Asema-aukion pahoinpitelijä osallistui Tampereen natsimielenosoitukseen – Syyttäjä kertoo, miksi vankeuteen tuomittu mies on vapaalla jalalla Vastaajat puolestaan katsoivat, että PVL ei toimi olennaisesti vastoin lakia tai hyviä tapoja. He myös vetosivat yhdistymisvapauteen ja katsoivat, että liikkeen tavoitteista on esitetty oikeudessa tarkoituksenhakuisia poimintoja. Vastaajat perustelivat rotueroista puhumista sillä, että he haluavat liikkeen tavoitteiden mukaisesti edistää vapaiden kansojen maailmaa, jossa rodut elävät toisistaan erillään kyeten silti yhteistyöhön. Kantaa seksuaalivähemmistöihin liikkeen edustajat perustelivat sillä, että se ei juurikaan poikkea siitä, mikä on nykyään tilanne esimerkiksi Venäjällä.