Aamulehti
Presidentti Tarja Halonen käytti lyhyen puheenvuoron Tampereen Tuomiokirkossa perjantai-iltana järjestetyssä Ukraina-tukikonsertissa.
Halonen ennakoi, että sotatilanne Ukrainassa voi kestää vielä kauan.
”Joka tapauksessa tämä hätätilanne tulee vaatimaan myös meiltä suomalaisilta pitkäaikaista sitoutumista auttamiseen ja yhteistyöhön”, Halonen sanoi.
Halonen muistutti, että suomalaiset eivät voi poistaa kaikkea Ukrainassa koettavaa kärsimystä, mutta tähdensi, että suomalaisetkin voivat tehdä paljon ukrainalaisten auttamiseksi.
”Kuluneet kaksi vuotta pandemiaa osoittivat, että pystymme organisoitumaan poikkeustilanteessa – aika tehokkaasti. Ja sitä tarvitaan taas.”
Halonen nosti esiin vielä suomalaisten kokemukset viime sodista ja muistutti, että silloinkin hyökkääjä oli sama.
”Tämä auttaa meitä samaistumaan ukrainalaisten hätään ja on saanut suomalaiset olemaan tavallista solidaarisempia. Toisaalta tilanteen tuttuus on aiheuttanut meissä vakavaa pohdiskelua ja ahdistusta.”
Katso tallenne Halosen puheesta:
Päivitys 1.4.2022 kello 19.57: Lisätty videotallenne Halosen puheesta.
Päivitys 1.4.2022 kello 20.56: Lisätty tuore kuva tilaisuudesta.