Veikkausvarojen jakamiseen voi tulla pian valtava muutos – Näin kommentoivat pirkanmaalaiset kansanedustajat ja järjestöt: ”Joudutaan supistamaan toimintaa, jos korvaavaa rahoitusta ei löydy”
Veikkauksen rahapelien viime vuoden tuotosta jaettiin 680 miljoonaa euroa tieteeseen, liikuntaan, kulttuuriin ja sosiaali- ja terveysalan järjestöille. Esillä on malli, jossa Veikkauksen tuotto menisi valtion budjettiin. Mitä se tarkoittaa rahaa saaville järjestöille?
Setlementti Tampereen Mervi Janhunen-Ruusuvuori sanoo, että toistaiseksi järjestöllä on ollut vähän vaikutusmahdollisuuksia rahoitusta koskevassa keskustelussa. Uudistuksen seuraukset ovat kuitenkin kauaskantoiset. Kuva: Enna Rautiainen / Aamulehti
Veikkauksen tuotot saatetaan tulevaisuudessa tulouttaa suoraan valtion budjettiin. Esimerkiksi sosiaali- ja terveysjärjestöille, urheiluseuroille ja muille edunsaajille jaettaisiin tuki valtion talousarviosta.
– Pitäisi tuottojen osalta siirtyä siihen, että Veikkaus tulouttaa tuottonsa budjettiin ja normaalissa budjettimenettelyssä päätetään rahoituksesta, tiede ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen (kesk.) toisti jo aiemmin ilmaisemansa näkemyksen toimittajille suunnatussa tilaisuudessa tiistaina.