Uusi selitys Estonian kyljestä löytyneisiin reikiin: Asiantuntijan mukaan syyllinen on todennäköisesti laivan keulavisiiri
Estonian onnettomuuden tutkintakomissioon kuulunut suomalaisasiantuntija ei usko kivien tai sukellusveneen aiheuttaneen reikiä.
Estonian kyljestä löytyi uusi nelimetriseksi arvioitu reikä. Tekniikan tohtori Klaus Rahkan mukaan se syntyi keulavisiirin törmätessä aluksen kylkeen. Kuva: Dplay
Jarmo Huhtanen
14.11.2020 21:29
Itämereen uponneen matkustajalautan Estonian kyljestä löytyneille uusille rei’ille on olemassa todennäköinen selitys, sanoo onnettomuuden kansainvälisessä tutkijaryhmässä 1990-luvulla työskennellyt suomalainen asiantuntija.
Rakenteiden lujuuksiin erikoistunut tekniikan tohtori Klaus Rahka arvelee, että uudet reiät syntyivät, kun irronnut keulavisiiri kulkeutui laivan kylkeä pitkin ja lävisti kyljen.