Koronarajoitukset ovat purreet moniin tartuntatauteihin: influenssa, norovirus, klamydia... – Tapausten määrä on jopa puolittunut
Lännen Media kävi läpi tartuntatautitilaston maalis-huhtikuun lukemia, ja ne poikkeavat merkittävästi parista edellisestä vuodesta. Erityisen merkittävää on romahdus influenssatapausten määrässä. Rajoitukset ovat todennäköisesti vähentäneet myös pienempiä vaivoja aina flunssista päätäihin ja klamydiaan.
Koronaviruksen vuoksi asetetut rajoitukset ovat kitkeneet selvästi myös muita tartuntatauteja influenssasta aina sukupuolitauteihin. Jos covid-19:ää ei huomioida, väestöllä onkin takana poikkeuksellisen terve kevät.
– Kontaktien vähentäminen näkyy, ja tartuntojen määrä on tullut merkittävästi alas, vahvistaa johtava asiantuntija Jussi Sane Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta (THL).