Loppukesällä ja syksyllä matkalle saattaa päästä edullisesti, vaikka hintaromahduksesta ei ole merkkejä – ”Tuleva kesä on jo menetetty”
Sekä matkailuala että matkailijat ovat nyt odotuskannalla. Kun kriisi hellittää, suomalaiset suosivat todennäköisesti kotimaata. Toisaalta esimerkiksi Lissaboniin ja takaisin voi lentää 120 eurolla.
Lentojen hinnoissa on matkustusajankohdasta riippuen suuria eroja. Esimerkiksi Lissaboniin ja takaisin voi nyt ostaa liput noin 120 eurolla. Kuva: Aure Varonen / Alma Median arkisto
Moni suomalainen miettii jo matkakohteita loppukesälle ja syksylle, kun matkustuskiellot ovat ohi. Oletus on, että lentojen ja majoitusten hinnat saattavat silloin olla hyvinkin edullisia.
Lähtökohtaisesti se ei pidä paikkaansa.
Ajasta ja paikasta riippuen ahkerasti hakuja tekevä omatoimimatkailija voi kuitenkin tehdä löytöjä.