Ladataan
Pääaiheet 100 tuoreinta Uutiset Urheilu Hyvä elämä Kulttuuri Mielipiteet Moro Näköislehti Tähtijutut

16 poroa jäi kerralla auton alle – Ylitornion kolari on erittäin harvinainen

Suuren porolauman jääminen auton alle on harvinaista Lapissa. Paliskuntain yhdistyksen toiminnanjohtaja Anne Ollila ei äkkiseltään muista yhtään vastaavaa tapausta. –Muutama vuosi sitten maasturi ajoi useamman poron päälle Pudasjärvi-Oulun suunnalla. Silloinkaan määrä ei ollut näin iso, hän sanoo. Ollila ei ole vielä ollut yhteydessä Ylitorniolle, joten tarkempaa tietoa tapahtuneesta hänellä ei ole. Joskus useita poroja saattaa jäädä junien alle, kun eläimet kulkevat radalla. Alkuilta kolariherkkää aikaa Porokolaririski on korkeimmillaan marras-joulukuun aikana porojen vaeltaessa kohti talvilaitumia. Porojen määrä tiealueilla lisääntyy, kun eläimet liikkuvat laidunalueita halkovien teiden kautta. Porokolareita sattuu Ollilan mukaan vuosittain Pohjois-Suomessa noin 3 000–5 000. Paliskuntain yhdistys on laskenut, että 40 prosenttia kolareista ajoittuu vuoden loppuun. –Viimeisimmät luvut taisivat olla noin 4 000 kolaria. Määrää on vähentänyt Porokello-sovellus ja tiedottaminen, Ollila sanoo. Tärkein tekijä kolareiden estämisessä on Paliskuntain yhdistyksen mukaan autoilijan ajokäyttäytyminen. Nopeuden pudottaminen erityisesti hämärän laskeutuessa auttaa ehkäisemään kolareita. Alkuilta kello kolmen ja seitsemän välillä on Paliskuntain yhdistyksen mukaan kolariherkintä aikaa. Pimeä vuodenaika ja syysliukkaat ovat pahinta aikaa porokolareille.