Aamulehti
Päävalmentaja Jukka Jalonen nimesi kisoja edeltävänä sunnuntaina Suomen joukkueen jääkiekon miesten MM-kisoihin.
NHL-pelaajia Leijonien MM-joukkueessa on viisi: hyökkääjät Mikko Rantanen, Kaapo Kakko, Joel Armia, Kasperi Kapanen ja puolustaja Olli Määttä.
Patrik Laine ei ole mukana joukkueessa. Laine oli jo tulossa MM-kisoihin, mutta hän vetäytyi joukkueesta ennen Tshekin MM-turnausta. Laineen poissaolon syy ei ole tiedossa.
”Valitettavasti aiemmin julkistetuista nimistä Patrik Laine ei edelleenkään ole täydessä pelikunnossa eikä siksi voi osallistua MM-kisoihin”, GM Jere Lehtinen kertoo tiedotteessa,
”Olemme olleet yhteyksissä Paten kanssa viikon aikana ja vaikka hänelle tämä on tietysti iso pettymys, lähetti hän joukkueelle kovasti tsemppiä peleihin.”
Tapparasta mukaan mahtui kolme tuoretta Suomen ja Euroopan mestaria: Christian Heljanko, Mikael Seppälä ja Waltteri Merelä.
”Vaikeimmat valinnat oman päävalmentajuuteni aikana. Meillä on erittäin kilpailukykyinen joukkue ja monta taitavaa, maajoukkueestakin tuttua pelaajaa jäi tällä kertaa kokoonpanon ulkopuolelle”, päävalmentaja Jukka Jalonen sanoi tiedotteessa.
Varsinaiset kisapassit leimataan kisojen aattona torstaina. Lehtisen mukaan johto tarkkailee vielä NHL:n pudotuspelien etenemistä mahdollisten vahvistusten varalta.
”Mutta fokus on pelaajissa, jotka on nyt valittu mukaan.”
Mitä?
Leijonien joukkue MM-kisoissa
Maalivahdit
Christian Heljanko
Emil Larmi
Jussi Olkinuora
Puolustajat
Niklas Friman
Miika Koivisto
Mikko Lehtonen
Nikolas Matinpalo
Olli Määttä
Atte Ohtamaa
Ville Pokka
Mikael Seppälä
Hyökkääjät
Marko Anttila
Joel Armia
Hannes Björninen
Teemu Hartikainen
Kaapo Kakko
Kasperi Kapanen
Juho Lammikko
Sakari Manninen
Waltteri Merelä
Ahti Oksanen
Harri Pesonen
Mikko Rantanen
Jere Sallinen
Antti Suomela
Leijonien kenraaliharjoitus Tšekin EHT-turnauksessa sujui alavireisesti. Suomi peittosi torstaina Tšekin jatkoajalla 3–2 mutta sai käkeensä niin Sveitsiltä (1–2) kuin Ruotsilta (3–4 ja.).
Suomi aloittaa MM-urakkansa perjantaina 12. toukokuuta ottelulla Yhdysvaltoja vastaan.
A-lohkon muut joukkueet ovat Ruotsi, Saksa, Tanska, Itävalta, Ranska ja Unkari. Suomi pelaa kaikki alkulohkon ottelunsa sekä mahdolliset pudotuspelit Tampereen Nokia-areenassa.
MM-turnauksen B-lohko ja osa puolivälieristä pelataan Latvian Riiassa.