Yli 400 joukkuevoimistelijaa kilpaili Valkeakoskella harrastesarjojen VaVo-cupissa – katso kaikki taidonnäytteet tästä
Aamulehti näytti tilaajilleen suorana lähetyksenä Valkeakosken Voimistelijoiden järjestämän VaVo-cupin kilpailusuoritukset. Kansallisen joukkuevoimistelukisan voi katsoa myös jälkikäteen tallenteelta tästä jutusta.
Valkeakosken liikuntahalliin kokoontuu sunnuntaina yli 400 joukkuevoimistelijaa eri puolilta läntistä ja eteläistä Suomea. Aiemmin samoissa tiloissa on kilpailtu muun muassa joukkuevoimistelun välineohjelmin, mutta tällä kertaa ohjelmassa on vain lajin vapaaohjelmasarjoja ilman voimisteluvälineitä. Kuva: Alpo Eerola / Sanoman arkisto
Valkeakosken liikuntahalli täyttyi sunnuntaina 2. huhtikuuta joukkuevoimistelijoista, kun Valkeakosken Voimistelijat järjesti rakennuksessa nimikkokilpailunsa VaVo-cupin. Tapahtumaan oli ilmoittautunut etukäteen 54 joukkuetta, joihin kuuluu yli 450 voimistelijaa.