Tampereella järjestettiin action airin kevätkisat, katso vauhdikas ammuntakilpailu tallenteelta tästä
Aamulehti näytti tilaajilleen suorana lähetyksenä Tampereen urheiluampujien action air -kevätkisat sunnuntaina 19. maaliskuuta kello 9 alkaen. Voit katsoa kisat suorana ja tallenteena tästä jutusta.
Tampereen urheiluampujien maajoukkueurheilija Lilian Telanne esitteli action airia Aamulehdelle Tampereen urheiluampujien radalla Lahdesjärvellä. Kuvan ase on muovikuulia ampuva airsoft-ase. Kuva: Toni Repo / Aamulehti
Pyry Dementjeff
17.3. 12:43 | Päivitetty 19.3. 19:49
Aamulehti
Tampereen Urheiluampujien action air -kevätkisat kisattiin Tampereella sunnuntaina 19. maaliskuuta.
Action air on toiminnallisen ammunnan vauhdikkain muoto. Lajissa ammutaan itselataavilla kaasutoimisilla 6 mm -airsoft-pistooleilla sisätiloihin rakennetuilla radoilla. Laji on osa ammuntaurheiluliitto IPSC:n lajikirjoa ja siinä noudatetaan samoja sääntöjä pienin eroin kuin ruutiaseilla ammuttavissa lajeissa, mutta välineenä on muovikuulia ampuva airsoft-pistooli.