Koko lista: Heidät valittiin lajien parhaiksi urheilijoiksi vuonna 2022

Lajien parhaat urheilijat 2022 on valittu.

Urheilutoimittajain Liitto valitsi Wilma Murron vuoden 2022 parhaaksi yleisurheilijaksi Suomessa.

9.1. 11:42

Urheilutoimittajain Liitto on valinnut lajien parhaat urheilijat vuodesta 1946 lähtien. Tässä ovat liiton valinnat lajien parhaiksi urheilijoiksi vuonna 2022.

Aerobic: Nea Kivelä, Turun Urheiluliitto

Agility: Jaakko Suoknuuti, Littoisten Agility Warriors (Lieto)

Alamäkiluistelu: Mirko Lahti

Alppilajit: Santeri Kiiveri, Saimaa Ski (Lappeenranta)

Amerikkalainen jalkapallo: Olaus Alinen, Loomis Chaffee Pelicans (USA)

Ampumahiihto: Tero Seppälä, Haapajärven Kiilat

Ampumaurheilu: Noora Antikainen, Orimattilan Seudun Urheiluampujat

Autourheilu: Kalle Rovanperä

Beach volley: Taru Lahti-Liukkonen – Niina Ahtiainen

Biljardi: Arseni Sevastyanov, Iso8 (Kotka)

Brasilialainen jujutsu ja lukkopaini: Santeri Lilius, Lilius Barnatt (Espanja)

Curling: Kalle Kiiskinen, Hyvinkään Curling

Darts: Marko Kantele, Samuli Blues (Vääksy, Asikkala)

E-urheilu: Erik Tammenpää, ENCE (Helsinki)

Freestyle: Anni Kärävä, Freestyleseura Moebius (Pääkaupunkiseutu)

Frisbeegolf: Henna Blomroos, Rauman Frisbee

Futsal: Jani Korpela, MFC Torpedo (Venäjä) / Kampuksen Dynamo (Jyväskylä) / BTS Rekord Bielsko-Biala (Puola)

Golf: Kalle Samooja, Kultaranta Golf (Naantali)

Hiihtosuunnistus: Ville-Petteri Saarela, Keminmaan Urheilijat

Ilmailu: Jussi Forss, Lennokkipojat (Helsinki)

Jalkapallo: Natalia Kuikka, Portland Thorns (USA)

Jousiammunta: ​Jere Forsberg, Jousiammuntaseura Robin Hood (Espoo)

Judo: Martti Puumalainen, Meido-Kan (Helsinki)

Jääkiekko: Mikko Rantanen, Colorado Avalanche (USA)

Jääpallo: Samuli Helavuori, Edsbyns IF (Ruotsi)

Karate: Titta Keinänen, Euran Karateseura

Keilailu: Peppi Konsteri, Giants (Pori)

Kiipeily: Enni Bertling, Kiipeilyurheilijat (Helsinki)

Koripallo: Lauri Markkanen, Cleveland Cavaliers (USA) / Utah Jazz (USA)

Kriketti: Peter Gallagher, Empire Kriketti Klubi (Helsinki)

Käsipallo: Max Granlund, Alingsås (Ruotsi)

Lentopallo: Roosa Koskelo, Allianz MTV Stuttgart (Saksa)

Lumilautailu: Matti Suur-Hamari

Maahockey: Santeri Määttänen, HT-85 (Hämeenlinna)

Maastohiihto: Iivo Niskanen, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)

Melonta: Sara Mihalik, Meloiloa (Jyväskylä)

Miekkailu: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat

Moottorikelkkailu: Saku Niskanen, Ylä-Savon Moottorikerho (Iisalmi)

Moottoripyöräily: Lari Kunnas, Helsingin Moottorikerho

Moottoriveneily: Alec Weckström, Porvoon Moottorivenekerho

Mäkihyppy: Antti Aalto, Kiteen Urheilijat

Nykyaikainen 5-ottelu: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat

Nyrkkeily: Emma Jokiaho, Tampereen Voimailuseura

Paini: Arvi Savolainen, Lahden Ahkera

Painonnosto: Saara Retulainen, Turun Atleettiklubi

Pesäpallo: Jukka-Pekka Vainionpää, Vimpelin Veto

Petanque: Mikko Lehti, Riemukaari (Kärkölä)

Pikaluistelu: Samuli Suomalainen, Helsingin Luistinkiitäjät

Potkunyrkkeily: Akseli Saurama, Järvenpään Kehäkarhut

Purjehdus: Sinem Kurtbay – Akseli Keskinen, NJK (Helsinki) / Tuusulanjärven Purjehtijat (Järvenpää)

Pyöräily: Anniina Ahtosalo, Uno-X Pro Cycling Team (Norja) / Korson Kaiku (Vantaa)

Pyöräsuunnistus: Samuel Pökälä, Asikkalan Raikas

Pöytätennis: Benedek Olah, Seinäjoen Sisu / Jura Morez TT (Ranska)

Ratsastus: Emma Kanerva, Hyvinkään Urheiluratsastajat

Raviurheilu: Santtu Raitala

Ringette: Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -89 / RNK Flyers (Raisio)

Rugby: Sanna-Kaisa Lintu, Helsinki Rugby Club

Rullalautailu: Eetu Toropainen

Salibandy: Lassi Toriseva, SC Classic (Tampere)

Soutu: Joel Naukkarinen, Nesteen Soutajat (Turku)

Squash: Emilia Soini, Espoo Squash Rackets Club

Sulkapallo: Kalle Koljonen, Tapion Sulka (Espoo)

Suunnistus: Venla Harju, Tampereen Pyrintö

Taekwondo: Johanna Nukari, Espoo Hwarang Team

Taitoluistelu: Juulia Turkkila/Matthias Versluis, Helsingin Luistelijat

Taitouinti: Pinja Kekki, Vantaan Pyörre

Tanssiurheilu: Masi Sauren/Anna Tyutyunyuk, Rock´n´Swing Dance Club Comets (Helsinki)

Tennis: Harri Heliövaara, Sata-Tennis (Helsinki)

Thainyrkkeily: Anna Rantanen, Lahti Thaiboxing Club

Tikkaurheilu: Jasmin Suomalainen, Ilmajoen Tikkakerho

Triathlon: Henrik Goesch, Turun Urheiluliitto

Uimahypyt: Lauren Hallaselkä, Uimahyppyseura Tiirat (Helsinki)

Uinti: Matti Mattsson, Porin Uimaseura

Valjakkourheilu: Ronny Wingren, Pohjois-Lapin Valjakkourheilijat

Vapaaottelu: Makwan Amirkhani

Vesihiihto: Evert Aartsen jr., Kokkolan Barefooters

Vesipallo: Pessi Aalto, Turun Uimarit

Voimanosto: Emmeth Salo, Pietarsaaren Voimailijat

Voimistelu: Maisa Kuusikko, Tampereen Voimistelijat

Yhdistetty hiihto: Ilkka Herola, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)

Yleisurheilu: Wilma Murto, Salon Vilpas

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Osion tuoreimmat

Mainos

Tuoreimmat tähtijutut