Huippulupaus Ronny Bränkärr ui kohti maailman kärkeä Tampereella – nuorena poikkeuksellinen maltillinen harjoittelu herätti muissa epäluuloja, mutta kantaa nyt hedelmää
Tampereesta on tullut uinnin mekka. Tällä viikolla uitavissa lyhyen radan MM-kisoissa neljä viidestä suomalaisuimarista on tamperelaistaustaisia. Viimeisimpänä Jere Jänneksen valmennukseen reilu vuosi sitten liittyi yksi Suomen lupaavimmista uimareista: Ronny Brännkärr, 20.
Ronny Brännkärr on pitkäaikaisen valmentajansa mukaan hyvin analyyttinen ja tarkka urheilija. Jo harvinaisen nuorena hän on hahmottanut tekniikkaan liittyviä asioita ja pystynyt muuttamaan niitä. Kuva: Uimaliitto
Uimari Ronny Brännkärr, 20, on miettinyt urheilu-uraansa ammattimaiselta kantilta poikkeuksellisen pitkään ja määrätietoisesti.
16-vuotiaana Brännkärr selvitteli mahdollisia tukijoita uralleen. Kehitystä oli tullut tasaisesti vuosi vuodelta, ja 14–15-vuotiaana uinnista oli tullut jo tavoitteellista. Brännkärr oli muun muassa saavuttanut voittoja nuorten GP-kisoissa Ruotsissa.