Uintikuningatar oli lopettamassa 25-vuotiaana, kunnes uusi suunta uralle löytyi Tampereelta – huipulle palauttaneeseen valmentajaan riitti ennakkoluuloja: ”Minusta hän oli tosi outo”

Elämänsä tähän asti parhaat uinnit kesällä uinut Veera Kivirinta, 27, aikoi lopettaa urheilun jo reilut kaksi vuotta sitten. Korona-aika ja muutto Tampereelle saivat ajatukset muuttumaan, kun ura lähti uuteen nousuun. Nyt huippu-uimari muutti uuteen kotiin Helsinkiin ja elämä mullistuu jälleen.

Elokuun EM-kisat osoittivat Veera Kivirinnalle, että hän saa revittyä itsestään kovia tuloksia, vaikka päällä olisi kova väsymys. Alkuerissä hän ui uuden ennätyksensä.

11.10.2022 7:00

Aamulehti

Syksyllä 2020 Tampereelle muutti Oulusta uransa aallonpohjassa ollut uintikuningatar. Veera Kivirinta oli ollut Suomen nopein nainen 50 metrin rintauinnissa pitkällä radalla neljän vuoden ajan. Ennätykset olivat seuranneet toistaan.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan

Mainos

Tuoreimmat tähtijutut