Seitsemän pirkanmaalaista valittiin yleisurheilun Team Finland -ryhmään – Mukana kaikkiaan 48 urheilijaa

MM- ja EM-kisoissa mukana olleet yleisurheilijat jatkavat Suomen ykkösnyrkkinä ensi kaudella.

Tampereen Pyrinnön pika-aituri Reetta Hurske (keskellä) kuuluu yleisurheilussa Team Finland -urheilijoiden joukkoon. Kuva EM-kisoista.

13.9. 16:35

Suomen Urheiluliitto (SUL) nimesi reilut 200 urheilijaa seuraavalle harjoitus- ja kilpailukaudelle.

Ryhmät saattavat täydentyä loppuvuoden aikana, jos valintaedellytykset toteutuvat. Valinnat tapahtuivat vuosille 2021–2024 päätettyjen linjausten mukaan.

SUL jakaa urheilijat kahteen leiriin, Team Finlandiin ja maajoukkueurheilijoihin. Team Finland on Suomen yleisurheilun ykkösnyrkki.

Pääosiltaan Team Finland koostuu samoista urheilijoista, jotka edustivat Suomea kesän MM- ja EM-kilpailuissa.

Pirkanmaalta mukana ovat Ikaalisten Urheilijoiden pikajuoksija 100 metrin SE-mies Samuli Samuelsson, Urjalan Urheilijoiden kävelijä Aleksi Ojala ja Tampereen Pyrinnön pika-aituri Reetta Hurske, seitsenottelijat Saga Vanninen ja Maria Huntington, seiväshyppääjä Urho Kujanpää ja korkeushyppääjä Ella Junnila.

”Team Finland -ryhmässä ovat mukana yleisen sarjan kärkiurheilijat ja kovan tulostason saavuttaneet ja menestystä niittäneet nuoret, joista nuorimmat kilpailevat tulevalla kaudella alle 20-vuotiaiden sarjassa”, SUL:n valmennuksen ja koulutuksen johtaja Jarkko Finni sanoo.

Ympärillä kokonaisuus

Team Finland -valmennusryhmään valitun urheilijan ja hänen valmentajansa ympärille rakentuu Team Finland -ohjelmakokonaisuus.

Team Finland -urheilijan ja valmentajan valmentautumisen kokonaistukeen vaikuttaa osaltaan se, valitaanko urheilija Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikön tehostamistuen piiriin.

Nämä tukipäätökset määrittyvät joulukuun alkuun mennessä.

Jarkko Finni painottaa, että liiton valmennus tukee urheilijoita pitkäjänteisesti eli vastoinkäymisistä huolimatta.

”Siksi osa nyt mukana valituista urheilijoista on mukana valmennusryhmässä vuoden 2021 tulosten tai menestyksen perusteella”, Finni sanoo lajitiedotteessa.

Esimerkiksi kesän loukkaantumisten tai sairauksien takia sivussa olleet aitajuoksijat Nooralotta Neziri ja Annemari Korte sekä pikajuoksija Lotta Kemppinen kuuluvat edelleen kärkiryhmään.

Maajoukkue-valmennusryhmän urheilijoiden pääasiallisia tukimuotoja ovat oman lajin maajoukkueohjelma, Yleisurheilukeskusten palvelut ja apu sekä liiton kansainvälinen arvokilpailutoiminta.

Valinnat

Team Finland -tason aikuisurheilijat

Miehet:

Samuel Purola, Oulun Pyrintö, 100 m, 200 m

Samuli Samuelsson, Ikaalisten Urheilijat, 100 m, 200 m

Joonas Rinne, Saarijärven Pullistus 800 m, 1500 m

Topi Raitanen, Helsingin Kisa-Veikot, 3000 m ej

Elmo Lakka, Jyväskylän Kenttäurheilijat, 110 m aj

Tommi Holttinen, Turun Urheiluliitto, seiväs

Urho Kujanpää, Tampereen Pyrintö, seiväs

Mikko Paavola, Alajärven Ankkurit, seiväs

Kristian Pulli, Oulun Pyrintö, pituus

Simo Lipsanen, Lappeenrannan Urheilu-Miehet, kolmiloikka

Aaron Kangas, Kankaanpään seudun Leisku, moukari

Henri Liipola, Someron Esa, moukari

Tuomas Seppänen Noormarkun Nopsa (Pori), moukari

Lassi Etelätalo, Joensuun Kataja, keihäs

Oliver Helander, Oulun Pyrintö, keihäs

Toni Kuusela, Kuortaneen Kunto, keihäs

Aleksi Ojala, Urjalan Urheilijat, kilpakävely

Veli-Matti "Aku" Partanen, Lappeenrannan Urheilu-Miehet, kilpakävely

Petteri Peitso, Seinäjoen Seudun Urheilijat, kiekko (luokka F11)

Henry Manni, Länsi-Uudenmaan Urheilijat (Lohja), ratakelaus (T34)

Toni Piispanen, Espoon Tapiot, ratakelaus (T51)

Leo-Pekka Tähti, Porin Tarmo, ratakelaus (T54)

Naiset:

Lotta Kemppinen, HIFK-friidrott, 100 m, 200 m

Iida Lounela Helsingin Kisa-Veikot 100 m - 400 m, pituus (F12)

Sara Kuivisto, Borgå Akilles, 800 m, 1500 m

Eveliina Määttänen, Espoon Tapiot, 800 m

Camilla Richardsson, Esbo IF, 5000 m, 10 000 m

Alisa Vainio, Lappeenrannan Urheilu-Miehet, maraton

Reetta Hurske, Tampereen Pyrintö, 100 m aj

Nooralotta Neziri, Jyväskylän Kenttäurheilijat 100 m aj

Annimari Korte, HIFK-friidrott, 100 m aj

Kristiina Halonen, Lappeenrannan Urheilu-Miehet, 400 m aj

Viivi Lehikoinen, HIFK-friidrott, 400 m aj

Ella Junnila, Tampereen Pyrintö, korkeus

Elina Lampela, Oulun Pyrintö, seiväs

Wilma Murto, Salon Vilpas, seiväs

Vilma Berg, Helsingin Kisa-Veikot, 100 - 400 m, pituus (F38)

Kristiina Mäkelä, Orimattilan Jymy, kolmiloikka

Senni Salminen, Imatran Urheilijat, kolmiloikka

Sara Killinen, Lapuan Virkiä, moukari

Suvi Koskinen, Kauhajoen Karhu, moukari

Silja Kosonen, Turun Urheiluliitto, moukari

Salla Sipponen, Keuruun Kisailijat, kiekko

Krista Tervo, Karhulan Katajaiset (Kotka), moukari

Saga Vanninen, Tampereen Pyrintö, seitsenottelu

Maria Huntington, Tampereen Pyrintö, seitsenottelu

Marjaana Heikkinen, Siilinjärven Ponnistus, keihäänheitto (F34)

Amanda Kotaja, Vampulan Urheilijat (Huittinen), ratakelaus (T54)

Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan
Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan
Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan
Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan
Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?

Mainos

Tuoreimmat tähtijutut