Tällainen on Suomen poikkeuksellisen suuri yleisurheilun EM-joukkue – Reetta Hurske, Ella Junnila, Aleksi Ojala ja 65 muuta kilpailevat Münchenissä

Suomen joukkueeseen kuulu 40 naista ja 28 miestä.

Tampereen Pyrinnön Reetta Hurske edustaa Suomea EM-kisoissa.

15.8. 6:00

Suomesta lähtee Müncheniin EM-kisoihin 68 urheilijan joukkue, johon kuuluu 28 miestä ja 40 naista. Viestijoukkueet ovat mukana miehissä pikaviestissä ja naisissa sekä pikaviestissä että pitkässä viestissä.

Miehet

Samuli Samuelsson

Laji: 100 m, 4x100 m

Seura: Ikaalisten Urheilijat

Samuel Purola

Laji: 200 m, 4x100 m

Seura: Oulun Pyrintö

Joonas Rinne

Laji: 800 m

Seura: Saarijärven Pullistus

Topi Raitanen

Laji: 3000 m ej

Seura: Helsingin Kisa-Veikot

Santeri Kuusiniemi

Laji: 110 m aj

Seura: Jyväskylän Kenttäurheilijat

Ilari Manninen

Laji: 110 m aj

Seura: Jyväskylän Kenttäurheilijat

Elmo Lakka

Laji: 110 m aj

Seura: Jyväskylän Kenttäurheilijat

Tuomas Lehtonen

Laji: 400 m aj

Seura: Liedon Parma

Joni Hava

Laji: 20 km kävely

Seura: Espoon Tapiot

Jerry Jokinen

Laji: 20 km kävely

Seura: Naantalin Löyly

Jaakko Määttänen

Laji: 20 km kävely

Seura: Espoon Tapiot

Aleksi Ojala

Laji: 35 km kävely

Seura: Urjalan Urheilijat

Lue lisää: ”Vellu, me tehtiin se!” – Urjalan kävelijä Aleksi Ojala huipensi MM-kisat huippuonnistumisella ja Suomen ennätyksellä

Juho Alasaari

Laji: Seiväshyppy

Seura: Laihian Luja

Tommi Holttinen

Laji: Seiväshyppy

Seura: Turun Urheiluliitto

Urho Kujanpää

Laji: Seiväshyppy

Seura: Tampereen Pyrintö

Kristian Pulli

Laji: Pituushyppy

Seura: Oulun Pyrintö

Simo Lipsanen

Laji: Kolmiloikka

Seura: Lappeenrannan Urheilu-Miehet

Aaron Kangas

Laji: Moukarinheitto

Seura: Kankaanpään seudun Leisku

Henri Liipola

Laji: Moukarinheitto

Seura: Someron Esa

Tuomas Seppänen

Laji: Moukarinheitto

Seura: Noormarkun Nopsa

Lassi Etelätalo

Laji: Keihäänheitto

Seura: Joensuun Kataja

Toni Keränen

Laji: Keihäänheitto

Seura: Limingan Niittomiehet

Toni Kuusela

Laji: Keihäänheitto

Seura: Kuortaneen Kunto

Arttu Vattulainen

Laji: Maraton

Seura: Joensuun Kataja

Niko Kangasoja

Laji: 4x100 m

Seura: Oulun Pyrintö

Oskari Lehtonen

Laji: 4x100 m

Seura: Nurmijärven Yleisurheilu

Eino Vuori

Laji: 4x100 m

Seura: Hämeenlinnan Tarmo

Santeri Örn

Laji: 4x100 m

Seura: Polvijärven Urheilijat

Naiset

Anniina Kortetmaa

Laji: 200 m, 4x100 m

Seura: Jyväskylän Kenttäurheilijat

Mette Baas

Laji: 400 m, 4x400 m

Seura: Joensuun Kataja

Milja Thureson

Laji: 400 m, 4x400 m

Seura: Turun Toverit

Eveliina Määttänen

Laji: 800 m, 4x400 m

Seura: Espoon Tapiot

Sara Kuivisto

Laji: 800 m

Seura: Borgå Akilles

Nathalie Blomqvist

Laji: 1500 m

Seura: IK Falken

Ilona Mononen

Laji: 5000 m

Seura: Lahden Ahkera

Camilla Richardsson

Laji: 5000 m, 10000 m

Seura: Esbo IF

Alisa Vainio

Laji: Maraton

Seura: Lappeenrannan Urheilu-Miehet

Nina Chydenius

Laji: Maraton

Seura: IF Kokkola

Annemari Kiekara

Laji: Maraton

Seura: Pudasjärven Urheilijat

Suvi Miettinen

Laji: Maraton

Seura: Helsingin Kisa-Veikot

Reetta Hurske

Laji: 100 m aj

Seura: Tampereen Pyrintö

Kristiina Halonen

Laji: 400 m aj, 4x400 m

Seura: Lappeenrannan Urheilu-Miehet

Viivi Lehikoinen

Laji: 400 m aj, 4x400 m

Seura: HIFK-friidrot

Venla Laiho

Laji: 20 km kävely

Seura: Laitilan Jyske

Enni Nurmi

Laji: 20 km kävely

Seura: Espoon Tapiot

Elisa Neuvonen

Laji: 35 km kävely

Seura: Lappeenrannan Urheilu-Miehet

Ella Junnila

Laji: Korkeushyppy

Seura: Tampereen Pyrintö

Sini Lällä

Laji: Korkeushyppy

Seura: Jyväskylän Kenttäurheilijat

Heta Tuuri

Laji: Korkeushyppy

Seura: Lahden Ahkera

Saga Andersson

Laji: Seiväshyppy

Seura: Esbo IF

Elina Lampela

Laji: Seiväshyppy

Seura: Oulun Pyrintö

Wilma Murto

Laji: Seiväshyppy

Seura: Salon Vilpas

Kristiina Mäkelä

Laji: Kolmiloikka

Seura: Orimattilan Jymy

Senni Salminen

Laji: Kolmiloikka

Seura: Imatran Urheilijat

Senja Mäkitörmä

Laji: Kuulantyöntö

Seura: Varpaisjärven Vire

Eveliina Rouvali

Laji: Kuulantyöntö

Seura: Kuopion Reipas

Salla Sipponen

Laji: Kiekonheitto

Seura: Keuruun Kisailijat

Sara Killinen

Laji: Moukarinheitto

Seura: Lapuan Virkiä

Silja Kosonen

Laji: Moukarinheitto

Seura: Turun Urheiluliitto

Krista Tervo

Laji: Moukarinheitto

Seura: Karhulan Katajaiset

Anni-Linnea Alanen

Laji: Keihäänheitto

Seura: Oulun Pyrintö

Sanne Erkkola

Laji: Keihäänheitto

Seura: Turun Urheiluliitto

Saga Vanninen

Laji: Seitsenottelu

Seura: Tampereen Pyrintö

Jenna Kokkonen

Laji: 4x100 m

Seura: Kajaanin Kipinä

Johanna Kylmänen

Laji: 4x100 m

Seura: Raision Kuula

Aino Pulkkinen

Laji: 4x100 m, 4x400 m

Seura: Jyväskylän Kenttäurheilijat

Anna Pursiainen

Laji: 4x100 m

Seura: Espoon Tapiot

Veera Mattila

Laji: 4x400 m

Seura: Vammalan seudun Voima

Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan
Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan
Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan
Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan
Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?

Mainos

Tuoreimmat tähtijutut