Kolme suomalaispelaajaa pääsi yrittämään sunnuntaina Tampere Openin ensimmäisellä karsintakierroksella villin kortin turvin, mutta himoittu kotivoitto jäi haaveeksi.
Tampereen oma poika Peetu Pohjola tarjosi turnauksen avauspäivän herkkupalan piinaamalla Johannes Ingildseniä (ATP–687).
Tanskalainen rutisti trillerin lopulta edukseen lukemin 6–4, 7–6.
Hermanni Tiaisella ja Iiro Vasalla oli vaikeampaa.
Tiaisen painavat syötöt tuottivat aluksi vaikeuksia Lorenzo Bocchille (ATP–676). Kun italialainen löysi palautuksiin sopivat lääkkeet, ottelu kääntyi hänen edukseen tylyin lukemin 6–3, 6–1.
Ranskalainen Henry Mayot (ATP–402) näytti kaikille, miksi hän on näin korkealla ranking-listalla.
Mayot takoi selkeän 6–1, 6–1 -voiton Iiro Vasasta.
Mukana on vielä kolme suomalaispelaajaa. Otto Virtanen ja Patrik Niklas-Salminen saivat villin kortin pääsarjaan ruotsalaisen Leo Borgin tapaan. Eero Vasalle avautui takaportti vielä sunnuntaina.
Suomalaiset aloittavat urakkansa tiistaina.
Borg kohtaa viidenneksi sijoitetun unkarilaisen Zsombor Pirosin maanantaina klo 16.
Ruotsalainen on tennislegenda Björn Borgin poika. Borg voitti peräti yksitoista Grand Slam -turnausta vuosina 1974–81.
Borg Junior on tällä hetkellä ranking-listalla sijalla 787. Hän oli Tampereella jo vuosi sitten ja hävisi silloin avauskierroksella argentiinalaiselle Nicolas Kickerille 3–6, 0–6.