Tampereen Gymnaestrada valoi voimistelun riemua harrastajille taaperosta konkariin – katso laaja kuvakooste torstailta: ”Maailman huiput ja tavalliset harrastajat kohtaavat”
Suomen suurin voimistelutapahtuma Gymnaestrada kokoaa Tampereelle tuhansia eri-ikäisiä harrastajia. Ohjelmassa on kaupunkinäytöksiä, voimistelukoulua ja eri ikäryhmien kilpailuja sekä kansallisella että kansainvälisellä tasolla.
Lahjan Tyttöjen edustusjoukkue Sanix Valens Junior Turusta osallistui joukkuevoimistelun challenge cupin alkukilpailuun Nokia-areenassa. Kuva: Mikko Vattulainen
Gymnaestradan virallisia avajaisia vietettiin torstaina Ratinan stadionilla, mutta tapahtumapäivä oli vilkas myös Tampereen messu- ja urheilukeskuksessa ja Nokia-areenassa.
Tampereen messu- ja urheilukeskuksessa kisattiin torstaina muun muassa naisten telinevoimistelussa ja teamgymissä. Nokia-areenassa voimisteltiin torstaina joukkuevoimistelun naisten maailmancupin ja nuorten challenge cupin alkukilpailut.