Aamulehti
Tampereen Classicin ja Nokian KrP:n välistä miesten salibandyliigan finaalisarjaa saatetaan pelata peräti neljällä eri areenalla.
Ensimmäiset kolme ottelua pelataan Classicin ja KrP:n tutuissa kotihalleissa Lempäälässä ja Raholassa. Neljäs ottelu eli KrP:n toinen kotiottelu pelataan Nokian jäähallissa, jossa pelataan myös mahdollinen kuudes finaali. Seitsemäs loppuottelu viedään Hakametsän jäähalliin, jos sarja sinne asti venyy.
Miesten finaalit
Ke 20.4. klo 18.30 Classic–Nokian KrP, Lempäälän areena
Pe 22.4. klo 18.30 Nokian KrP–Classic, Raholan liikuntakeskus
Su 24.4. klo 17.00 Classic–Nokian KrP, Lempäälän areena
Ke 27.4. klo 18.30 Nokian KrP–Classic, Nokian jäähalli
Tarvittaessa:
Pe 29.4. klo 18.30 Classic–Nokian KrP, Lempäälän areena
Ma 2.5. klo 18.30 Nokian KrP–Classic, Nokian jäähalli
Ke 4.5. klo 18.30 Classic–Nokian KrP, Hakametsän jäähalli
Syy näin moneen pelipaikkaan löytyy sarjamääräyksistä. Niiden mukaan areenalle on mahduttava vähintään 2 000 katsojaa viimeistään kolmannesta finaalista alkaen.
Raholan yleisökapasiteetti on 1 100 katsojaa ja Lempäälän areenan 1 200. Nokian jäähalliin ei normaalisti mahdu sen enempää katsojia kuin Raholaan, mutta Nokian KrP suunnittelee katsomopaikkoja myös salibandykaukalon viereen. Salibandykaukalo on selkeästi pienempi kuin jääkiekkokaukalo.
”Halusimme ehdottomasti viedä finaalit nokialaisten kotikylälle. Tämä oli meille selkeä ykkösvaihtoehto”, KrP:n puheenjohtaja Marko Salmela sanoo.
Jään sulattaminen alkaa sunnuntaina. Ensimmäiseen KrP:n isännöimään finaaliin jäähalli ei olisi ehtinyt pelikuntoon.
”Tavoite on, että saisimme 1 700 katsojaa.”
KrP ja Classic kohtasivat Nokian jäähallissa pelatussa liigaottelussa kaksi vuotta sitten. Se päättyi keskeytykseen, koska kentästä tuli liian liukas.
”Nyt uhkaa ei pitäisi olla, koska jää on sulatettu. Silloin oli jää alla”, Salmela sanoo.
Salmela ei osaa vielä arvioida, millainen merkitys pelipaikan vaihdolla on taloudellisesti.
”Meille iso juttu on, että pelaamme Nokialla ja että saamme selkeästi enemmän väkeä kuin Raholaan.”
Classicin toiminnanjohtaja Pasi Peltola ei ole erityisen iloinen mahdollisen viimeisen finaalin pelipaikasta.
”Onhan Hakametsä legendaarinen paikka. Sen näkee sitten, onko se hyvä vai huono”, hän sanoo.
Peltola olisi mielellään järjestänyt kaikki Classicin kotiottelut Lempäälässä.
”Tämän paremmaksi ei salibandyareena voi maailmassa mennä. Ymmärrän kuitenkin liigan näkökannan.”
Peltola muistuttaa, että jo nyt ”10–20 asiaa hoidetaan liigassa poikkeusluvalla”. Myös Marko Salmela sanoo, että vasta kuudes ja seitsemäs finaali olisi pitänyt siirtää isompaan areenaan, ei siis jo kolmas, kuten sarjamääräyksissä todetaan.