Aamulehti hemmottelee tilaajiaan liveurheilulla: luvassa ainakin lentopalloa, jalkapalloa ja futsalia

Aamulehti tarjoaa livenä tammikuun ajan runsaasti urheilua, muun muassa lentopalloa ja jalkapalloa.

Liveurheilun ystäville on tarjolla laaja kattaus eri sarjojen ja lajien otteluita sekä muuta urheilua.

5.2.2021 12:54 | Päivitetty 24.1. 15:07

Aamulehti

Aamulehti tarjosi viime kevään aikana rutkasti katsottavaa pirkanmaalaisen urheilun ystäville. Näytimme kymmeniä suoria ottelulähetyksiä.

Syksyllä ja talvellakin on luvassa suuri määrä otteluita ja tapahtumia. Aamulehti näyttää pelit tilaajilleen verkkosivuillaan.

Aamulehti on näyttänyt viime vuosina yhä enemmän paikallista urheilua livenä. Nyt pystymme tarjoamaan tilaajillemme entistä laajemman kattauksen urheilua eri lajeista ja sarjatasoilta. Olemme tästä todella innoissamme”, Aamulehden liven ja kuvan päällikkö Tuukka Välimäki iloitsee.

Alta löydät luettelon kaikista näyttämistämme otteluista ja tapahtumista. Koronapandemian vuoksi muutokset ovat mahdollisia, mikäli esimerkiksi otteluita siirretään, Aamulehti pyrkii saamaan lisää tapahtumia lähetettäväkseen. Kun uusia lähetyksiä on tiedossa, ne lisätään listaan.

Osa lähetyksistä toteutetaan yhteistyössä Ruudun kanssa, joka kuuluu samaan Sanoma-konserniin kuin Aamulehti.

Jokaisesta ottelusta julkaistaan viimeistään pelipäivänä tiiserijuttu osoitteessa www.aamulehti.fi/live. Voit katsoa ottelun tiiserijutun kautta. Jos et ole vielä tilaaja, voit tehdä tilauksen helposti jutusta. Kun ottelu on päättynyt, siitä jää tallenne katsottavaksi samaan juttuun. Emme päivitä juttuun pelin tulosta, jotta jännitys säilyy tallenteen katsojille.

Tervetuloa mukaan nauttimaan paikallisen urheilun huumasta!

Urheilu

Aamulehden suorat urheilulähetykset

Tulevat lähetykset:

La 8.1. klo 17 VaLePa–Akaa-Volley, miesten lentopalloliiga

La 8.1. klo 12.30 Ilves–PKKU, naisten edustusjoukkueen harjoitusottelu

Su 9.1. klo 16 JoSePa–Akaa Futsal, miesten futsal-liiga

La 15.1. klo 15 Isku–Kyyjärven Kyky, miesten lentopallon 1-sarja

La 15.1. klo 16 KaDy–Ylöjärven Ilves, naisten futsal-liiga

Su 16.1. klo 15 RNK Flyers–NoU, ringeten SM

La–Su 15.–16.1. Pirkkahalliturnaus, tyttöjen jalkapalloturnaus (peruttu)

Ti 18.1. klo 18.30 Kouvottaret–Pyrintö, naisten Korisliiga

La 22.1. klo 12.30 Ilves–HPS, naisten edustusjoukkueen harjoitusottelu

Ti 25.1. klo 18.30 Helsinki Seagulls–Pyrintö, miesten Korisliiga

Pe 28.1. klo 18.30 Classic–Koovee, naisten salibandyliiga

Ma 31.1. klo 18.30 Pölkky Kuusamo–LP Kangasala, naisten lentopalloliiga

HUOM: Muutokset ja lisäykset mahdollisia.

Menneet lähetykset:

4.2. Pyrinnön akatemiajoukkue B–Forssan Koripojat, koripallon 1. divisioona.

5.2. Lukko–Tappara, jääkiekon U20 SM-sarja.

6.2. Pyrinnön Aitakirmaisut, yleisurheilun hallikisat.

6.2. Ilves–KuPS, jalkapallon miesten Suomen cup.

7.2. Ässät–Ilves, jääkiekon U20 SM-sarja.

7.2. Ilves/2–JJK, jalkapallon miesten Suomen cup.

9.2. Kangasala–OrPo, lentopallon naisten Mestaruusliiga.

10.2. Koovee–Lukko, jääkiekon U20 SM-sarja.

10.2. KrP–Classic, miesten salibandyliiga.

11.2. Koovee–Peliitat, miesten Mestis-kiekko.

13.2. Ilves-Kissat–KaaPo, jalkapallon miesten harjoituspeli.

14.2. Pesäkarhut–Manse PP, pesäpallon naisten harjoituspeli.

14.2. BC Nokia–Helmi, koripallon naisten ykkösdivisioona.

14.2. Ilves/2–HJS, miesten jalkapallon Suomen cup.

14.2. Pyrinnön kansalliset, yleisurheilun hallikisat.

14.2. Pyrintö–Ponteva, koripallon naisten ykkösdivisioona.

17.2. Kiekonheiton harjoituskisa Pirkkahallissa.

17.2. Pyrintö–Märsky, koripallon naisten Korisliiga.

19.2. Inter–Haka, jalkapallon miesten Suomen cup.

20.2. Ilves–TFA, jalkapallon naisten treenipeli (vastustaja vaihtunut).

20.2. Tiikerit–VaLePa, lentopallon miesten Mestaruusliiga.

21.2. Hämeen Hiihto piirinmestaruus ja HS-aluekilpailu.

21.2. Raholan Pyrkivä–PeU, koripallon miesten ykkösdivisioona B.

26.–28.2. Yleisurheilun nuorten SM-hallikisat.

27.2. Ilves-Kissat–NoPS, jalkapallon harjoituspeli.

27.2. Ilves–K-Espoo, jääkiekon naisten Liiga.

27.2. Ilves–Åland U, jalkapallon naisten Suomen cup.

27.2. Ilves–KTP, jalkapallon harjoituspeli.

27.2. Isku–Lempo, lentopallon miesten ykkössarja.

28.2. Pyrintö–Märsky, koripallon miesten ykkösdivisioona A.

2.3. ToPo–Pyrintö A, koripallon miesten ykkösdivisioona A.

3.3. LP-Vampula–OrPo, lentopallon naisten liiga.

4.3. Koovee–Espoo, jääkiekon miesten Mestis.

5.3. Ilves–Lukko A, jääkiekon U20 SM-sarja.

6.3. Enduron SM-osakilpailu Kangasala.

6.3. Nokian Urheilijat–Lapinlahti, ringeten SM-sarja.

6.3. Manse PP–Roihu, pesäpallon naisten harjoituspeli.

6.3. Pyrintö–FoA, koripallon naisten liiga.

7.3. PäLuLu–Lempo, lentopallon miesten ykkössarja.

7.3. Pyry–Titaanit, jääkiekon miesten Suomi-sarja.

9.3. Kouvot–BC Nokia, miesten Korisliiga.

11.3. Happee–KrP, salibandyn miesten F-liiga.

13.3. Tiikerit–Akaa, lentopallon miesten liigan 2. puolivälierä.

13.3. NoU–K-Espoo, ringeten SM-sarjan 1. välierä.

13.3. Ilves–HPS, jalkapallon naisten harjoituspeli.

13.3. K-Espoo–Ilves, jääkiekon liigan naisten 3. välierä.

14.3. klo 12.15 Ilves–K-Espoo, jääkiekon liigan naisten 4. välierä.

20.3. klo 13.00 Ilves–IFK Mariehamn, jalkapallon miesten harjoituspeli.

20.3. klo 14.00 NoU–K-Espoo, ringeten 3. SM-välierä.

20.3. noin klo 15.00 TPV–Ilves-Kissat, jalkapallon miesten harjoituspeli.

20.3. klo 15.30 HIFK–Ilves, jääkiekon naisten pronssiottelu.

20.3. klo 17.00 Musan Salama–Haka, jalkapallon miesten harjoituspeli.

21.3. klo 14.00 BC Nokia–EBT/2, koripallon naisten 1. divisioona.

27.3. klo 11.00 Ilves-Kissat–Ilves/2, jalkapallon miesten harjoituspeli.

27.3. klo 12.45 Ilves–TiPS, naisten jalkapallon harjoituspeli.

27.3. klo 14.30 Ilves–PK-35, miesten jalkapallon harjoituspeli.

1.4. klo 14.00 Haka–TPS, jalkapallon miesten harjoituspeli.

1.4. klo 18.30 Classic–KrP, salibandyn miesten 7. välierä.

3.4. klo 16.00 Tappara–Lukko, jääkiekon U20 SM-sarjan 2. välierä.

3.4. klo 17.00 Isku–Kuortane, lentopallon miesten ykkössarjan 1. puolivälierä.

4.4. klo 14.00 Lempo–Sampo, lentopallon miesten ykkössarjan 2. puolivälierä.

7.4. klo 18.00 Kauhajoki–Pyrintö, koripallon miesten liigan 4. välierä.

10.4. klo 12.00 Ilves–P-Iirot, jalkapallon naisten harjoituspeli.

10.4. klo 14.30 Ilves–Ilves/2, jalkapallon miesten harjoituspeli.

10.4. klo 16.00 Lempo–Kyky, lentopallon miesten ykkössarjan 1. välierä.

11.4. klo 17.00 SB-Pro–Classic, salibandyn naisten 5. välierä.

12.4. klo 15.00 Haka–SJK, jalkapallon miesten harjoituspeli.

17.4. klo 12.00 TPV–Ilves-Kissat, jalkapallon miesten harjoituspeli.

17.4. klo 14.30 Ilves–TPS, jalkapallon miesten harjoituspeli.

17.4. klo 15.00 Haka–KTP, jalkapallon miesten harjoituspeli. (peruttu)

17.4. klo 16.30 Ilves-Kissat–SalPa, jalkapallon miesten harjoituspeli.

24.4. klo 12 Ilves–IFKM, jalkapallon miesten harjoituspeli.

24.4. klo 15 Ilves–Åland United, jalkapallon naisten liigapeli.

27.4. klo 14 Haka–Ilves-Kissat, jalkapallon miesten harjoituspeli.

2.5. klo 17.00 Ilves–TiPS, jalkapallon naisten liiga.

22.5. klo 19.00 Ilves–KuPS, jalkapallon miesten liiga.

To 3.6. klo 18.30 TPV–Jazz, jalkapallon miesten Kakkonen.

Su 6.6. klo 17.00 PattU–Manse, miesten Superpesis.

Su 6.6. klo 18.30 Ilves-Kissat–PIF, jalkapallon miesten Kakkonen.

To 10.6. klo 18.30 Haka–HJK, jalkapallon miesten liiga.

Pe 11.6. klo 18.00 Jyväskylä–Manse, naisten Superpesis.

La–su 12.–13.6. Joukkuevoimistelun SM-kilpailut.

Su 13.6. klo 18.30 Ilves/2–SalPa, jalkapallon miesten Kakkonen.

To 17.6. Manse PP–Kankaanpään Maila, pesäpallon poikien C-nuoret.

La 19.6. klo 16.00 Ilves-Kissat–VJS, jalkapallon miesten Kakkonen.

To 24.6. klo 19.00 TPV–Ilves/2, jalkapallon miesten Kakkonen.

Ti 29.6. klo 19.00 Ilves–JyPK, jalkapallon naisten liiga.

Ke 30.6. klo 18.30 TPV–GrIFK, jalkapallon miesten Kakkonen.

To–la 1.–3.7. Lempäälän Hyppykarnevaalit.

La–su 3.–4.7. Vapaaottelun amatöörien SM-kilpailut.

Ma 5.7. Ilves–FC Haka, jalkapallon miesten liiga.

La 10.7. Tampere Saints–Rovaniemi Nordmen, amerikkalaisen jalkapallon miesten ykkösdivisioona.

Su 11.7. Sotkamon Jymy–Manse PP, pesäpallon miesten Superpesis.

To–la 15.–17.7. klo 16.30 Nokian Keisari Open, frisbeegolfin kansallisen tason kilpailu.

La 17.7. klo 16 TiPS–Ilves, jalkapallon naisten liiga.

Pe 23.7. klo 19 TPV–Ilves-Kissat, jalkapallon miesten Kakkonen.

La 24.7. Ilves/2–GrIFK, jalkapallon miesten Kakkonen.

La 24.7. Pori Bears–Tampere Saints, amerikkalaisen jalkapallon miesten ykkösdivisioona

Ke 28.7. Ilves/2–VJS, jalkapallon miesten Kakkonen.

Ke 28.7. FC Jazz–Ilves-Kissat, jalkapallon miesten Kakkonen.

La 31.7. Ilves-Kissat–FC Jazz, jalkapallon miesten Kakkonen.

La 31.7. Manse PP–Kirittäret, naisten Superpesis.

La 7.8. Ilves/2–EPS, jalkapallon miesten Kakkonen.

La 7.8. TPV–SalPa, jalkapallon miesten Kakkonen

Su 8.8. FC Honka–Ilves, miesten jalkapalloliiga.

Ti 10.8. Ilves-Kissat–HJS Akatemia, jalkapallon miesten Kakkonen.

Pe 13.8. klo 16 HPK–KooKoo, jääkiekon Tampere-cup.

Pe 13.8. klo 19.30 Ilves–Tappara, jääkiekon Tampere-cup.

La 14.8. klo 14.00 Pronssiottelu, jääkiekon Tampere-cup.

La 14.8. klo 17.30 Tappara–KooKoo, jääkiekon Tampere-cup.

La 14.8. Rovaniemi Nordmen–Tampere Saints, amerikkalaisen jalkapallon miesten 1. divisioona.

La 14.8. TPVFC Honka Akatemia, jalkapallo miesten Kakkonen.

Su 15.8. Ilves–PK-35 Vantaa, naisten jalkapalloliiga.

Su 15.8. Tampere Saints–Oulu Northern Lights, amerikkalaisen jalkapallon naisten 1. divisioona.

Ti 17.8. Ilves-Kissat–Ilves/2, jalkapallo miesten Kakkonen.

To 19.8. klo 17 Ilves–HIFK, jääkiekon harjoituspeli.

La 21.8. Manse PP–Lapuan Virkiä, naisten Superpesis.

Ti 24.8. Manse PP–Vimpelin Veto, miesten Superpesis.

Ke 25.8. Ilves-Kissat–SalPa, jalkapallo miesten Kakkonen.

Ke 25.8. Mira Potkosen mitajuhlat Nokialla, Tapio Rautavaaran kentällä.

Pe 27.8. TPV–HJS Akatemia, jalkapallo miesten Kakkonen.

La 28.8. Tampere Saints–Pori Bears, amerikkalaisen jalkapallon miesten 1. divisioona.

Su 29.8. Ilves-Kissat–GrIFK, jalkapallo miesten Kakkonen.

Ti 31.8. klo 18.30 Ilves–KalPa, jääkiekon harjoituspeli.

Pe 3.9. klo 18.30 Ilves-Kissat–TPV, jalkapallon Kakkosen paikallispeli.

Ti 7.9. klo 16.30 Manse PP–Kirittäret, naisten Superpesis neljäs välierä.

Ti 7.9. klo 18.30 Ilves-Kissat–KaaPo, jalkapallon miesten Kakkonen.

Ke 8.9. klo 16.30 Manse PP–Jymy, miesten Superpesiksen kolmas välierä.

Pe 10.9. klo 19 Akaa-Volley–VaLePa, lentopallon Mestaruusliigan harjoitusottelu Pälkäneen Kostia-areenassa.

La 11.9. ja su 12.9. BMX-racing SM-kisat ja Suomen cup Tampereella.

La 11.9. klo 17.30 Amerikkalaisen jalkapallon I-divisioonan finaali Saints–Eagles

Ke 15.9. Pälkäneen Luja-Lukko–Rantaperkiön Isku, lentopallon harjoitusottelu

Ke 15.9. Tampereen Pyrintö–Lahti Basketball, koripallon miesten harjoitusottelu

Pe 17.9. klo 18.30 Ilves-Kissat–EPS, jalkapallon miesten Kakkonen.

La–Su 18.–19.9. Frisbeegolfkilpailu Nokia Open.

La 18.9. klo 17 FC Haka–Ilves, jalkapallon miesten liigan ottelu.

La 18.9. klo 17 TPV–PIF Pargas, jalkapallon miesten Kakkonen.

La–Su 18.–19.8. Lentopallon harjoitusturnaus Hunaja-turnaus Akaassa

Ke 22.9. klo 18.30 TPV–KaaPo, jalkapallon miesten Kakkonen.

Pe 24.9. klo 18 BC Nokia–Kauhajoen Karhubasket, koripallon miesten harjoitusottelu

La 25.9. klo 15 Tampereen Pyrintö–Lapuan Kobrat, koripallon miesten harjoitusottelu

La 25.9. klo 18.30 Ilves–HPS, naisten jalkapalloliigan ottelu

La 25.9. Rugbyn SM-finaalit ja nousukarsinnat

Su 26.9. klo 18.30 Koovee–FBC Loisto, naisten salibandyliigan ottelu

Su 26.9. Manse PP:n mestaruustunnelmat

Ke 29.9. klo 18.30 LP Kangasala–LP Viesti, naisten lentopalloliigan ottelu

Ke 29.9. klo 19.30 Tampereen Pyrintö–Vimpelin Veto, koripallon naisten harjoitusottelu

La 2.10. klo 17 Akaa-Volley–VaLePa, miesten lentopalloliigan ottelu

Ti 5.10. klo 15 TPV–EPS, jalkapallon miesten Kakkonen

To 7.10. klo 18: Manse PP julkaisi uusia sopimuksia

Pe 8.10. klo 20: Pesäpallokauden palkintogaala

La 9.10. klo 16.30 Ilves-PK-35, naisten jalkapalloliiga

La-su 9.–10.10. Rytmisen voimistelun luokkakilpailut

Ke 13.10. klo 19.30 Ylöjärven Ilves-PJK, naisten Futsal-liiga

Pe 15.10. klo 19 Ilves/2-HJS, jalkapallon miesten Kakkonen

La 16.10. klo 9 Polkujuoksutapahtuma Voimaa metsästä

La 16.10. klo 16 ToPV-Akaa Futsal, miesten Futsal-liiga

La 16.10. klo 17 Lappeenrannan Catz-Tampereen Pyrintö, naisten Korisliiga

Su 17.10. klo 15 Ilves-Kissat–Honka Akatemia, jalkapallon miesten Kakkonen

Ti 19.10. klo 18.30 Pyrintö–Seagulls, miesten Korisliiga

To–Su 21.–24.10. Kai Pahlman -turnaus, 15-vuotiaiden poikien jalkapallon SM-lopputurnaus

La 23.10. klo 15 Porin Karhut–Classic, miesten salibandyliiga

Su 24.10. klo 14 TPV–VJS, jalkapallon miesten Kakkonen

Su 24.10. klo 16.45 Kiekko-Espoo–NoU, naisten ringeten SM-sarja

Ke 27.10. klo 19 Koovee–Classic, naisten salibandyliiga

Pe 29.10. klo 17 Ennakkostudio Hakametsän viimeisestä paikallispelistä

La 30.10. klo 17 OrPo–LP Kangasala, naisten lentopalloliiga

Su 31.10. klo 11 Joukkuevoimistelun TTNV Cup Hervannassa

Su 31.10. klo 17 HIFK–Ilves, miesten jalkapalloliiga

Ke 3.11. klo 18.30 Nokian KrP–Classic, miesten salibandyliiga

La–su 6.–7.11. TeamGymin ja trampoliinivoimistelun luokkakilpailut ja SM-kilpailut.

La 6.11. klo 11.30 Painin Tampere Cup, mukana Suomi cupin osakilpailu

La 6.11. klo 14 NoU–Ilves, ringeten SM-sarja

Su 7.11. klo 16 Pälkäneen Luja-Lukko–Rantaperkiön Isku, lentopallon 1-sarja

La 13.11. klo 17 SB-Pro–Classic, naisten salibandyliiga

Ke 17.11. klo 18.30 Peli-Karhut–Tampereen Pyrintö, naisten Korisliiga

Pe 19.11. klo 18.30 KTP–BC Nokia, miesten Korisliiga

La 20.11. klo 16 Lempo-Volley–Rantaperkiön Isku, lentopallon 1-sarja

La 20.11. klo 17 LP Viesti–LP Kangasala, naisten lentopalloliiga

Su 21.11. klo 14 GFT–Mad Max, miesten futsal-liiga

La 27.11. klo 17 Karelian Hurmos–Akaa-Volley, miesten lentopalloliiga

Pe–Su 3.–5.12. Santa Claus -taitoluistelukilpailu

La 4.12. klo 16 Ilves FS–PJK, naisten futsal-liiga

La 4.12. klo 17 BC Nokia–Tampereen Pyrintö, miesten Korisliiga

Su 5.12. klo 14 ToPV–Mad Max, miesten futsal-liiga

Ke 8.12. klo 18.30 Hämeenlinna–OrPo, naisten lentopalloliiga

La 11.12. klo 17 Ducks–VaLePa, miesten lentopalloliiga

Su 12.12. klo 12–17, Padelin miesten viikkokisat

Pe 17.12. klo 18.30 HBA–Tampereen Pyrintö, naisten Korisliiga (siirtyi)

La 18.12. klo 14.30 TPS–Classic, naisten salibandyliiga

Su 19.12. klo 12.30 Padelin naisten viikkokisat

Ke 29.12. klo 18.30 Happee–Classic, miesten salibandyliiga (siirtyi helmikuulle)

2.1. klo 16 Pälkäneen Luja-Lukko–Lempo-Volley, miesten lentopallon 1-sarja

HUOM: muutokset ja lisäykset mahdollisia.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan
Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan
Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan
Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan
Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?

Mainos

Tuoreimmat tähtijutut