Perun eteläosissa ainakin 15 ihmistä on kuollut maanvyöryissä

Muta- ja kivivyöryt alkoivat alueella sunnuntaina runsaiden sateiden seurauksena.

7.2. 6:22

Lima

Etelä-Amerikassa Perussa ainakin 15 ihmistä on kuollut maan eteläosaa koetelleissa maanvyörymissä, paikalliset viranomaiset kertovat.

Lisäksi 20 ihmistä on loukkaantunut ja kaksi kateissa. Viranomaiset varoittavat, että uhriluku voi vielä nousta. Muta- ja kivivyöryt alkoivat alueella sunnuntaina runsaiden sateiden seurauksena.

Pahiten tuhoja kärsivät neljä kylää alueella, jota kutsutaan Nicolas Valcarceliksi. Maanvyöryt pyyhkäisivät todennäköisesti mukanaan kyliä lähellä olevilla kukkuloilla työskennelleet kaivostyöläiset, sanoi Arequipan kuvernööri Rohel Sanchez Canal N -televisiokanavalla.

Sanchezin mukaan noin 12 000 ihmistä Arequipassa on joutunut kärsimään maanvyöryjen takia niiden muun muassa vaurioittaessa ihmisten koteja. Alueen viranomaiset ovat pyytäneet maan hallitusta julistamaan alueelle hätätilan.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan

Mainos

Tuoreimmat tähtijutut