Mari Walls on johtanut Tampereen yliopistoa yli kaksi vuotta – Mikä on hänen mielestään korkeakouluyhteisön tärkein tehtävä? Lue ja kuuntele rehtorin laaja haastattelu
Tampereen yliopiston rehtori Mari Walls pitää monialaista yliopistoa verrattomana välineenä ilmastonmuutoksen rajoittamiseen ja kestävän maailman kehittämiseen.
Tampereen yliopiston rehtori Mari Walls hymyilee jo 1960-luvulta paikallaan olleen yliopiston keskustakampuksen päärakennuksen portaissa. Pandemia-aikana ihmisiä näkyy yliopiston seinien sisällä aika vähän, mutta Teams- ja Zoom-palaverit pyörivät täysillä.Kuva: Jukka Ritola / Aamulehti
Markus Määttänen
21.2. 16:09 | Päivitetty 23.2. 12:28
Aamulehti
Ilmastonmuutos voimistuu, mutta onneksi myös ihmisen toimet sitä vastaan vahvistuvat. Rehtori Mari Wallsin mukaan Tampereen yliopiston kaltaiset monialaiset ja monitieteiset yliopistot tarjoavat ylivertaista osaamista ilmastonmuutoksen torjunnassa ja kestävän maailman rakentamisessa.