Kultainen Venla -finalistit julkistettiin: Aikuiset-sarjalle viisi ehdokkuutta

Kilpailukategorioita on tänä vuonna 21. Täysin uutena palkintona jaetaan vuoden juontajan palkinto.

Aikuiset-sarjan näyttelijät Miro Lopperi ja Anna Airola ovat ehdolla Kultainen Venla -kilvassa. Kuva sarjan kakkoskaudelta.

8.12.2022 10:41

Vuoden parhaita televisio-ohjelmia ja niiden tekijöitä listaavan Kultainen Venla 2022 -kilpailun finalistit on julkistettu. Finalisteista äänestivät Televisioakatemian jäsenet esituomariston valitsemien lyhytlistojen pohjalta.

Televisioakatemian jäsenenä on lähes 600 televisioalan ammattilaista.

Eniten ehdokkuuksia, kaikkiaan viisi, sai Aikuiset-draamasarjan kolmas kausi. Se on ehdolla parhaaksi komediasarjaksi, lisäksi tekijäkunnasta ehdokkuuden saivat käsikirjoittaja Anna Brotkin, ohjaaja Anna Dahlman, pääosanäyttelijä Anna Airola ja sivuosanäyttelijä Miro Lopperi.

Munkkivuori-draamasarja sai neljä ehdokkuutta, Mieheni vaimo -draamasarjalle ehdokkuuksia annettiin kolme. Hyvin menestyivät myös Joonas Nordmanin ohjelmat kaikkiaan kolmella ehdokkuudella, samoin musiikkiviihdeohjelma Elämäni biisi kolmella ehdokkuudella.

Kilpailukategorioita on tänä vuonna 21. Televisioakatemian jäsenten äänestämien voittajien lisäksi gaalassa palkitaan yleisöäänestyksen perusteella vuoden esiintyjä ja vuoden ohjelma.

Tänä vuonna kategorioita on muutettu niin, että vuoden mies- ja naisnäyttelijän palkintojen sijaan jaetaan vuoden pääosanäyttelijän ja vuoden sivuosanäyttelijän palkinnot.

Aiempi kategoria ”uutis-, ajankohtais- ja asiaohjelma” on jaettu kahteen kategoriaan: ”uutis- ja ajankohtaisohjelman” sekä ”asiaohjelma ja dokumenttisarja” -kategoriaan . Lisäksi aiempi kategoria ”urheilu & events” on jaettu omiksi kategorioikseen.

Täysin uutena palkintona jaetaan vuoden juontajan palkinto.

Kultainen Venla -gaala järjestetään 20. tammikuuta.

Kultainen Venla 2022 -finalistit

Vuoden asiaohjelma- ja dokumenttisarja

  • Kylmän sodan Suomi (Yle Areena ja Yle TV1, Intervisio)

  • Vaietut arktiset sodat (Yle Areena ja Yle TV1, NTRNZ media)

  • Yle Perjantai-dokkarit (Yle Areena ja Yle TV1, Yle Uutis- ja ajankohtaistoiminta)

Vuoden keskusteluohjelma

  • Efter Nio (Yle Arenan & Yle Fem, Parad Media)

  • Joonas Nordman Show, 3. kausi (MTV3, Yellow Film & TV)

  • Vuoroin vieraissa, Maria Veitola (MTV Katsomo, Moskito Television)

Vuoden game show

  • Haluatko miljonääriksi? (Nelonen, Rabbit Films)

  • Melkein MENSA, 5. kausi (FOX, Banijay Finland)

  • Suurmestari, 3. kausi (MTV3, Rabbit Films)

Vuoden lifestyle-ohjelma

  • Kaaoksen kesyttäjät (MTV3, Rabbit Films)

  • Remppa vai muutto Suomi, 2. kausi (Nelonen, Rabbit Films)

  • Strömsö (Yle Arenan, Yle Fem ja Yle TV1, Svenska Yle)

Vuoden kilpailureality

  • Lego Masters Suomi (MTV3, Endemol Shine Finland)

  • Selviytyjät Suomi, 6. kausi (Nelonen, Banijay Finland)

  • Tanssii tähtien kanssa, 15. kausi (MTV3, Banijay Finland)

Vuoden seurantareality

  • Elossa 24h, 6. kausi (Yle Areena ja Yle TV1, ITV Studios Finland)

  • Erikoisjoukot (Ruutu, Banijay Finland)

  • Tytöt 18 (Yle Areena ja Yle TV2, Yle Luovat sisällöt ja media)

Vuoden musiikkiviihde

  • Elämäni biisi, 4. kausi (Yle Areena ja Yle TV1, Yellow Film & TV)

  • Laulu rakkaudelle, 2. kausi (MTV3, Warner Bros. International Television Production Finland)

  • Vain elämää, 13. kausi (Nelonen, Banijay Finland)

Vuoden viihdeohjelma

  • Joonas Nordman Show: Grillikausi (MTV3, Yellow Film & TV)

  • Sohvaperunat, 14. kausi (Yle Areena ja Yle TV2, Endemol Shine Finland)

  • True Story Suomi (TV5 ja HBO Max, Warner Bros. International Television Production Finland)

Vuoden event-ohjelma

  • Apua Ukrainaan – Suuri tukikonsertti (Yle Areena ja Yle TV1, Yle Urheilu ja tapahtumat)

  • UMK22 (Yle TV1 ja Yle Areena, Yle Luovat sisällöt ja media)

  • Ylen aamu erikoislähetys: Venäjän hyökkäys Ukrainaan (Yle TV1 ja Yle Areena, Yle Uutis- ja ajankohtaistoiminta)

Vuoden juontaja

  • Antti Holma ohjelmasta Haluatko miljonääriksi? (Nelonen, Rabbit Films)

  • Joonas Nordman ohjelmasta Joonas Nordman Show (MTV3, Yellow Film & TV)

  • Katja Ståhl ohjelmasta Elämäni biisi (Yle TV1 ja Yle Areena, Yellow Film & TV)

Vuoden ohjaaja (viihde, reality, events)

  • Jan-Aslak Leino & Janne Rehmonen ohjelmasta Tanssii tähtien kanssa (MTV3, Banijay Finland)

  • Petja Peltomaa ohjelmasta Elämäni biisi (Yle TV1 ja Yle Areena, Yellow Film & TV)

  • Anni Suikkanen ohjelmasta Atlantin yli (TV5 ja Discovery+, Rabbit Films)

Vuoden käsikirjoittaja (viihde, reality, events)

  • Kalle Lamberg & Tomi Haustola ohjelmasta Suurmestari (MTV3, Rabbit Films)

  • Pirja Lund & Elina Martevo ohjelmasta Laulu rakkaudelle (MTV3, Warner Bros. International Television Production Finland)

  • Marjo Vilkko ohjelmasta Kylmän sodan Suomi (Yle Areena ja Yle TV1, Intervisio)

Vuoden draamasarja

  • Mieheni vaimo (Yle Areena ja Yle TV1, Lucy Loves Drama)

  • Munkkivuori (Elisa Viihde Viaplay, Rabbit Films)

  • Transport (Yle Areena ja Yle TV1, Tekele Productions)

Vuoden komediasarja

  • Aikuiset, 3. kausi (Yle Areena ja Yle TV1, Yellow Film & TV)

  • Jukka Lindströmin Sivuhistoria (Yle Areena ja Yle TV1, Yle Luovat sisällöt ja media)

  • Rakkaat lapset (Yle Areena ja Yle TV1, Yellow Film & TV)

Vuoden pääosanäyttelijä

  • Anna Airola sarjasta Aikuiset, 3. kausi (Yle Areena ja Yle TV1, Yellow Film & TV)

  • Riitta Havukainen sarjasta Paratiisi, 2. kausi (Yle Areena ja Yle TV1, ReelMedia)

  • Jussi Vatanen sarjasta Mies joka kuoli (Elisa Viihde Viaplay, ReelMedia)

Vuoden sivuosanäyttelijä

  • Laura Birn sarjasta Munkkivuori (Elisa Viihde Viaplay, Rabbit Films)

  • Miro Lopperi sarjasta Aikuiset, 3. kausi (Yle Areena ja Yle TV1, Yellow Film & TV)

  • Antti Virmavirta sarjasta Transport (Yle Areena ja Yle TV1, Tekele Productions)

Vuoden käsikirjoittaja (fiktio)

  • Anna Brotkin sarjasta Aikuiset, 3. kausi (Yle Areena ja Yle TV1, Yellow Film & TV)

  • Juuli Niemi sarjasta Mieheni vaimo (Yle Areena ja Yle TV1, Lucy Loves Drama)

  • Jani Volanen sarjasta Munkkivuori (Elisa Viihde Viaplay, Rabbit Films)

Vuoden ohjaaja (fiktio)

  • Anna Dahlman sarjasta Aikuiset, 3. kausi (Yle Areena ja Yle TV1, Yellow Film & TV)

  • Inari Niemi sarjasta Mieheni vaimo (Yle Areena ja Yle TV1, Lucy Loves Drama)

  • Jani Volanen sarjasta Munkkivuori (Elisa Viihde Viaplay, Rabbit Films)

Vuoden lasten- ja nuortenohjelma

  • HS Lasten uutiset (Nelonen, Helsingin Sanomat)

  • Luuserit, 2. kausi (Yle Areena, Komeetta Filmi)

  • Muumilaakso, 3. kausi (Yle Areena ja Yle TV2, Gutsy Animations)

Vuoden urheiluohjelma

  • Jalkapallon Euro 2022 (Yle TV1, Yle TV2 ja Yle Areena, Yle Urheilu ja tapahtumat)

  • Jääkiekon MM-kisat (MTV3 ja C More, MTV)

  • Pekingin olympialaiset ja Urheilustudio (Yle TV2 ja Yle Areena, Yle Urheilu ja tapahtumat)

Vuoden uutis- ja ajankohtaisohjelma

  • Asian ytimessä (MTV3, MTV Uutiset)

  • A-Talk (Yle TV1 ja Yle Areena, Yle Uutis- ja ajankohtaistoiminta)

  • MOT (Yle TV1 ja Yle Areena, Yle Uutis- ja ajankohtaistoiminta)

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan

Osion tuoreimmat

Mainos

Tuoreimmat tähtijutut