Tamperelainen Teatteri Iva vie teatterin paikkoihin, jossa sitä ei ole ennen nähty – tänä kesänä näytös järjestetään Rosendahlin rannassa
Tamperelainen Teatteri Iva on järjestänyt Tampereella ennenkin näytöksiä epätavallisissa paikoissa. Teatterin perustajajäsen ja uusimman esityksen tuottaja Ville Vuorikoski kertoo, millaista on paikkasidonnainen teatteri.
Katariina Korpela (vas.), Ville Vuorikoski ja Mimmi Ahonen ovat Teatteri Ivan perustajajäseniä. Teatterin kesän 2022 esitys järjestetään Tampereella Rosendahlin rannassa. Aamulehti kuvasi ryhmän elokuussa 2019. Kuva: Toni Repo / Aamulehden arkisto
Pyry Dementjeff
27.6.2022 6:53 | Päivitetty 28.6.2022 11:01
Aamulehti
Tamperelainen Teatteri Iva on ottanut tehtäväkseen viedä teatteria sinne, minne sitä ei yleensä tehdä.
Paikkasidonnaisessa teatterissa ideana on järjestää esityksiä paikoissa, jotka eivät lähtökohtaisesti ole esitystiloja, ja jotka ovat jollain tapaa yhteydessä esityksen aiheisiin. Esityksen Rosendal, Rosendahl tuottajan Ville Vuorikosken mukaan paikkasidonnaisuus on Ivan toiminnan peruskiviä.