Tässä on nainen musikaalibuumin takaa – Eeva Kontu tuo Kinky Bootsin Tampereen Työväen Teatteriin

Kapellimestari-säveltäjä Eeva Kontu on useimmiten piilossa orkesterimontussa, mutta hänen työnsä näkyy ja kuuluu suomalaisessa musiikkiteatterissa enemmän kuin huomaammekaan. Kontu säveltää Tampereen työväenteatteriin, johtaa Helsingin kaupunginteatterin musikaalia ja opiskelee Lontoossa.

Säveltäjä-kapellimestari Eeva Kontu Helsingin Kruunuhaassa. Kontun työhuone sijaitsi vieressä, mutta koronan vuoksi ulkopuoliset eivät päässeet sinne.

| Päivitetty

Kapellimestari-säveltäjä Eevan Kontun työhuoneessa on sähköpiano, iso tietokone studio-ohjelmineen sekä läppäri. Niiden avulla hän on viime viikot johtanut virtuaalisesti Helsingin kaupunginteatterin musikaalin harjoituksia.

Samalta työpöydältä ovat lähteneet harjoitusnauhat eri puolille Eurooppaa lontoolaisen yliopiston musiikkiteatteriopiskelijoille lopputyökonserttia varten. Kontu opiskelee työnsä ohessa musiikkiteatterin kapellimestarilinjalla Lontoon Royal Academy of Musicissa.

Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan

Osion tuoreimmat

Mainos

Tuoreimmat tähtijutut