Aamulehti
Rakennustyömaan rakennusmateriaaleja syttyi tuleen Tampereen ydinkeskustassa maanantain vastaisena yönä.
Tulipalo syttyi Hämeenkatu 22:n ja Kauppakatu 7:n sisäpiha-alueella. Pirkanmaan pelastuslaitoksen päivystävä palomestari Pasi Saari kertoi kello 1.45, että tulipalo saatiin nopeasti sammutettua eikä tarvetta esimerkiksi evakuoinneille ollut.
”Rakennusjäte ei palanut isosti, vahingot jäivät aika pieniksi. Pääsimme onneksi vähällä. Uhka suuremmasta tulipalosta oli olemassa. Asiasta ilmoitettiin nopeasti, ja pääsimme nopeasti väliin”, Saari kertoo.
Paikalla oli yli kymmenen pelastuslaitoksen ja ensihoidon yksikköä sekä poliisi. Saaren mukaan raitiotien liikenne katkaistiin hetkeksi, mutta se saatiin palautettua nopeasti, kun pelastuslaitoksen yksiköitä siirreltiin tulipalon paikan ja suuruuden selvittyä.
Kukaan ei loukkaantunut. Ilmoituksen tulipalosta teki läheisen kerrostalon asukas.
Pelastuslaitos sai hälytyksen tulipalosta juuri ennen puolta yötä.
Palon syttymissyystä ei ollut heti tarkkaa tietoa, mutta Saari sanoo, että pelastuslaitoksella ja työmaan johdolla on siitä arvio.
”Yksi vaihtoehto on, että rännien sulanapitokaapeli olisi mahdollisesti mennyt oikosulkuun ja palo olisi syttynyt siitä. Tämä ei ole vielä varma tietoa. Tuhotyön kohteeksi syttymispaikka ei olisi ollenkaan helppo”, Saari kuvailee ensitietoja.
Saaren mukaan nopea toiminta ehkäisi sen, ettei suurempaa tulipaloa päässyt syntymään.
Raitiotien liikenne pysäytettiin pelastustöiden takia.
Paikalla oli useita pelastuslaitoksen yksiköitä.