Tampereen yliopiston rehtorihaku tiivistyy: kärkiehdokkaita on nyt jäljellä kaksi

Tampereen korkeakoulusäätiön hallituksen on määrä päättää uuden rehtorin valinnasta 21. maaliskuuta. Kaikkiaan tehtävään oli 21 hakijaa.

Tampereen yliopiston nykyisen rehtorin toimikausi päättyy vuoden lopussa. Yliopiston edustalla kuvattiin viime syksynä.

14.3. 11:49

Aamulehti

Tampereen korkeakoulusäätiön hallitus on valinnut kaksi hakijaa rehtorihaun viimeiseen vaiheeseen. Asiasta päätettiin maanantaina 13. maaliskuuta.

Pisimmälle haussa ovat edenneet LUT-yliopiston eli Lappeenrannan-Lahden teknillisen yliopiston vararehtori Jari Hämäläinen ja Jyväskylän yliopiston rehtori Keijo Hämäläinen.

Yliopiston mukaan hallitus katsoi yksimielisesti, että kärkiehdokkaiksi valitut hakijat täyttävät parhaiten sen päättämät ja hakuilmoituksessa julkaistut edellytykset. Korkeakoulu­säätiön hallituksen on määrä päättää rehtorin valinnasta ensi viikolla 21. maaliskuuta.

Tampereen yliopiston uudeksi rehtoriksi haki kaikkiaan 21 henkilöä. Nykyisen rehtorin Mari Wallsin toimikausi päättyy 31. joulukuuta. Myös Walls haki tehtävään, mutta vetäytyi rehtorihausta myöhemmin.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan

Mainos

Tuoreimmat tähtijutut