Tampereen rajalla sijaitsee valtava rakennustyömaan näköinen alue, joka sai alkunsa sijoittaja Harri Oeschin ideasta – Tästä hankkeessa on kyse
Kangasalan ja Tampereen rajalle rakentuu valtava kiertotalousalue. Kävimme katsomassa, miltä siellä näyttää. Selvitimme, mistä hankkeessa on kyse ja millaista bisnestä kiertotalous on. Kahdella yrityksellä on tontti rakennusvaiheessa, ja kaksi on jo aloittanut. Uusin tulokas on iso yritys, joka suunnittelee alueelle omaa terminaalia.
Vuonna 2013 kangasalalainen sijoittaja ja Jutikkala-säätiön hallituksen jäsen Harri Oesch näki bisneksen. Hän katseli säätiön päätehakkuuikään tullutta metsää Tarastenjärven jätekeskuksen vieressä Tampereen ja Kangasalan rajalla.