Uusi takaisku Nokia-areenan liikennejärjestelyissä: mitään uutta tekniikkaa ei saada toimimaan – ”Sulku tehdään ajoneuvoilla ja aidoilla”
Liikenteenohjausjärjestelmään kuuluvaa tekniikkaa ei saada vielä perjantaina käyttöön Nokia-areenan ensimmäiseen tapahtumaan. Liikenteen laaja sulku tapahtuu liikenteenohjaajien, aitojen ja ajoneuvojen avulla. Katso tästä jutusta, miten areenalle kuljetaan ja miten ottelussa toimitaan.
Tältä Vuolteenkatu näytti keskiviikkona 1. joulukuuta. Perjantaina katua pitkin kulkee noin 13 000 ihmistä, kun Nokia-areenalle tullaan katsomaan Tapparan ja Ilveksen välistä paikalliskamppailua. Kuva: Ossi Ahola / Aamulehti
Saara Nyystilä, Henriikka Korte
2.12.2021 15:12
Aamulehti
Nokia-areenalle suunniteltua uutta liikenteenohjausjärjestelmää ei saada käyttöön vielä perjantaina areenan ensimmäiseen tapahtumaan.
Perjantaina otetaan käyttöön niin sanottu laaja sulku, jossa estetään moottoriajoneuvoliikenteen pääsy areenan alueelle. Sulku on alkaa perjantaina kello 17 ja on suljettuna kello 22.30 saakka, kun ihmiset on saatu pois areenalta.