Kymmeniä vuosia Tampereella työskennellyt satamapäällikkö Matti Joki irtisanottiin virastaan – Kaupungin mukaan taustalla puutteita, laiminlyöntejä ja rikkomuksia – ”En olisi uskonut, että asia näin hoidetaan”

Tampereen kaupunki on irtisanonut kaupungin palveluksessa useita kymmeniä vuosia työskennelleen satamapäällikkö Matti Joen. Kaupungin mukaan Joki oli saanut toiminnastaan kirjallisen varoituksen viime vuonna, mutta asiaton toiminta jatkui, eikä kaupungille jäänyt muuta vaihtoehtoa kuin irtisanoa hänet. Matti Joki sekä hänen pomonsa Tampereen kaupungin rakennuttamisjohtaja Milko Tietäväinen kommentoivat asiaa Aamulehdelle.

Tampereen kaupunki on irtisanonut kymmeniä vuosia satamapäällikkönä toimineen Matti Joen.

Aamulehti

Tampereen kaupungin palveluksessa 1970-luvun alusta asti työskennellyt satamapäällikkö Matti Joki on irtisanottu tehtävästään. Kaupungin mukaan irtisanomisen taustalla ovat vuosia jatkuneet puutteet, laiminlyönnit sekä rikkomukset.

Joen työsuhde päättyy 9. lokakuuta, mutta kaupunki on vapauttanut hänet virkatehtävistä irtisanomisajaksi.

Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan

Osion tuoreimmat

Mainos

Tuoreimmat tähtijutut