Nokialaisen siivousfirman työntekijämäärä kasvaa nyt niin hurjaa vauhtia, että uudet tilatkin kävivät heti ahtaaksi – Johtajana nainen, joka pelkäsi kerran synnyttävänsä valtuustosaliin
Johanna Matikka luopui politiikasta, koska halusi antaa enemmän aikaa pojilleen. Nyt hän johtaa isossa nousukiidossa olevaa nokialaista yritystä.
Kun Johanna Matikka helmikuussa aloitti toimitusjohtajana nokialaisessa siivousalan yrityksessä Siskosissa, töissä oli 12 henkeä. Nyt toukokuun alkupuolella heitä on jo 20.
”Huomenna aloittaa taas yksi uusi. Ensi viikon maanantaina aloittaa toinen, ja sitä seuraavalla viikolla taas yksi”, Matikka sanoo. Siskosissa edetään melkein uuden työntekijän viikkovauhtia. ”On haaste pitää kasvu hallinnassa”, Matikka sanoo.