Aamulehti
Sade- ja ukkoskuurot viilentävät säätä Pirkanmaalla tiistaina. Paikoin vettä voi tulla hetkittäin runsaasti.
Tiistaiaamuna kello kahdeksan aikaan ukkosia saatiin Tampereen seudulla, eteläisellä Pirkanmaalla ja Etelä-Pohjanmaalla. Ilmatieteen laitokselta kerrotaan, että ukkoset väistyvät Pirkanmaalta Pohjanmaalle aamupäivän aikana.
Epävakaa sää jatkuu Pirkanmaan alueella koko tiistaipäivän ja vettä voi tulla yhteensä kahdesta viiteen milliä ja kuuroissa jopa kymmenen milliä. Sadekuurojen mahdollisuus laskee Pirkanmaalla iltapäivällä ja iltaan mennessä kuurot ovat väistyneet.
Epävakainen sää jatkuu ainakin lauantaille saakka. Ilmatieteen laitokselta kerrotaan, että on mahdollista, että iso sadealue saapuu Suomeen viikonlopuksi. Ennuste on kuitenkin vielä epävarma.
Tiistaina kahdenkymmenen asteen raja rikkoutuu niukin naukin Tampereella iltapäivällä. Seuraavina öinä lämpötila laskee noin kolmeentoista asteeseen. Lämpötilat pysyttelevät parinkymmenen asteen tienoilla loppuviikon ajan.
Hellerajaa ei lännessä rikota lähipäivien aikana enää ollenkaan, mutta itäisessä Suomessa se voi olla mahdollista.
Sadekuuro iski Tampereen keskustaan tiistaina vähän ennen kahdeksaa: