Aikaisin alkanut talvi toi ennätysliikevaihdon Sappeelle ja Ellivuoreen: ”Olosuhteet ovat olleet koko kauden ajan loistavat” – Mustavuoressakin hyvä talvi
Marraskuun pakkaset ja aikaisin satanut ensilumi saivat laskettelukeskusten kassat kilisemään vilkkaasti. Pälkäneen Sappeessa ja Sastamalan Ellivuoressa kävi tänä talvena ennätysmäärä laskettelijoita. Kausi oli hyvä myös Tampereen Mustavuorelle, vaikka siellä ei rikottu ennätyksiä.
Luminen alamäki houkutteli ennätysmäärän laskijoita Sastamalan Ellivuoreen tänä talvena. ”Oli ennätyspitkä kausi ja ennätysliikevaihto”, sanoo Ellivuoren laskettelukeskuksen toimitusjohtaja Esa Ropponen.
Ropponen on tyytyväinen lumiseen talveen ja siihen, että rinteet päästiin avaamaan jo joulukuussa. ”Rinteet ovat vielä täydellisessä kunnossa. On sääli laittaa paikka kiinni, mutta pääsiäisen jälkeen ihmiset alkavat harrastaa muuta”, Ropponen kertoo Aamulehdelle sunnuntaina.