Santtu-Matias Rouvali toteutti orkesterin vakiokuulijan viimeisen toiveen – Aamulehden haastattelussa kapellimestari puhuu poikkeuksellisen avoimesti orkesterista, yleisöstä ja Tampereesta

Santtu-Matias Rouvali johtaa pian viimeisen konserttinsa Tampere Filharmonian ylikapellimestarina. Ura jatkuu maailmalla, mutta koti pysyy Ylöjärvellä.

Kapellimestari Santtu-Matias Rouvali ja hänen puolisonsa Elina Rouvali ovat asuneet Ylöjärvellä neljä vuotta. Eerolan kartano pysyy perheen kotipaikkana myös tulevaisuudessa, vaikka Rouvalin kausi Tampere Filharmoniassa päättyykin.

Aamulehti

Yleisön kiintymys. Sitä kapellimestari Santtu-Matias Rouvali kiittää nöyrin mielin miettiessään pian päättyvää ylikapellimestariaikaansa Tampere Filharmoniassa. Sitä hän myös jää kaipaamaan lähtönsä jälkeen.

”Tamperelainen yleisö on kaikista kovin. Täällä kuulijakunta on hyvin sitoutunut omaan orkesteriin. Se on ainutlaatuista. Saamme olla yleisöstämme ylpeitä Tampereella”, Rouvali sanoo.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan

Osion tuoreimmat

Mainos

Tuoreimmat tähtijutut