Helsinki
Musiikkialan Emma-gaalan palkintoja jaetaan parhaillaan Helsingissä. Ensimmäisenä palkittiin laulaja Bess, joka sai vuoden artisti -palkinnon. Hän voitti myös vuoden pop 2022 -palkinnon.
Bess osallistui viime vuonna Uuden musiikin kilpailuun, jossa hän sijoittui kolmanneksi kappaleella Ram pam pam.
Vuoden yhtyeenä palkittiin Kuumaa. Yhtye on osallistunut tämän vuoden Uuden musiikin kilpailuun. Kilpailun voittaja selviää myöhemmin helmikuussa.
Vuoden tulokas -palkinnon voitti laulaja Pehmoaino, joka sai myös vuoden alternative -palkinnon.
Artisti Gettomasa voitti vuoden rap/r&b -palkinnon viime marraskuussa julkaistulla albumillaan Vastustamaton. Albumi voitti Emma-gaalassa myös vuoden albumin -palkinnon ja se oli myös vuoden myydyin albumi.
Vuoden rock 2022 -palkinnon voitti yhtye Litku Klemetti albumilla Asiatonta oleskelua. Sen sijaan vuoden iskelmä 2022 -palkinto annettiin laulaja Olli Haloselle.
Vuoden kotimainen artisti -palkinnon voitti yleisöäänestyksessä artisti Sexmane.
Kuumaa palkittiin vuoden yhtyeeksi. Kuvassa yhtyeen jäsenet vasemmalta oikealle Jonttu Luhtavaara, Johannes Brotherus ja Aarni Soivio.
Laulaja Bess palkittiin Emma-gaalassa vuoden artistiksi. Hän voitti myös vuoden pop -palkinnon.
Litku Klemetti palkittiin vuoden rock -Emmalla.
Tuottaja Jonas Olsson voitto vuoden musiikintekijän sekä vuoden tuottajan palkinnon. Olsson on tuottanut esimerkiksi Bessin musiikkia.
Emma-gaalassa palkitaan viime vuoden menestyneimpiä artisteja ja musiikkialan ammattilaisia. Palkintoja jaetaan yhteensä 26 sarjassa.
Ensimmäiset Emma-palkitut kerrottiin jo tammikuussa. Kultainen Emma myönnettiin Tapio Korjukselle ja erikois-Emma Virve "Vicky" Rostille.
Emma-gaala viettää tänä vuonna 40-vuotisjuhliaan. Palkinnot jaetaan Helsingin jäähallissa pidettävässä juhlassa.
Gaalayleisön joukossa nähtiin perjantai-iltana esimerkiksi pääministeri Sanna Marin (sd.) ja ympäristöministeri Maria Ohisalo (vihr.)
Vuoden tulokas ja vuoden alternative -palkinnot vei artisti Pehmoaino.
Yleisöäänestyksessä vuoden kotimainen artisti -palkinnon vei Sexmane.
Laulaja Olli Halonen sai vuoden iskelmä -palkinnon.
Pääministeri Sanna Marin (sd.) saapui Emma-gaalan punaiselle matolle glitter-mekossa.
Myös ympäristöministeri Maria Ohisalo (vihr.) nähtiin Emma-gaalan punaisella matolla.
Tapio Karjus sai kultaisen Emman.
Oikaisu 4.2.2023 kello 7.20: Jutusta on korjattu Litku Klemetin nimen kirjoitusasu. Nimi on aiemmin kirjoitettu virheellisesti Litku Klementiksi.
Oikaisu 4.2.2023 kello 14.54: Jutussa Bessin kappaleen nimeksi oli virheellisesti kirjoitettu Rap bam bam. Kappaleen oikea nimi on Ram pam pam. Virhe korjattu jutusta.