Viulisti Johannes Põlda tutustui Tampere-taloon jo viime syksynä konserttimestarin sijaisena. Nyt hänet on valittu virallisesti Tampere Filharmonian ensimmäiseksi konserttimestariksi orkesterin näkyvimmälle paikalle. Kuva: Toni Repo / Aamulehti
Viulisti Johannes Põldalla on syytä juhlaan: hän täytti viime viikolla 30 vuotta ja astelee tämän viikon perjantaina ensi kertaa yleisön eteen Tampere Filharmonian vastavalittuna konserttimestarina.
Põlda kutsuttiin Tampere Filharmonian muusikoiden ykköspaikalle konserttimestariksi marraskuun lopulla järjestetyn koesoiton perusteella. Pitkään sijaisvoimin konserttimestareiden osalta pärjäämään joutunut orkesteri etsi kahta ensimmäistä konserttimestaria, mutta toinen paikka jäi vieläkin avoimeksi. Hakijoista vain Põlda täytti laatuvaatimukset.