”Koin heti, että okei! Nyt ollaan tekemässä jotakin erityistä” – Suomeen tulevan Lontoon Philharmonian konserttimestari kertoo, mihin orkesteri ihastui Santtu-Matias Rouvalissa
Santtu-Matias Rouvali tuo maailmankuulun lontoolaisorkesterin konsertoimaan Tampereelle ja Helsinkiin. Siivikkalan savusauna saattaa jäädä haaveeksi tiukan aikataulun vuoksi.
Santtu-Matias Rouvali ja Lontoon Philharmonia-orkesteri tutustuivat toisiinsa yhdeksän vuotta sitten. Viime syksynä yhteistyö syveni uudelle tasolle, kun ylöjärveläinen aloitti orkesterin historian kuudentena ylikapellimestarina. Kuva: Kaupo Kikkas
”Orkesterin ja kapellimestarin suhteessa annetaan ja otetaan. Santulla se on hienosti tasapainossa. Hän ei keskity itseensä, vaan orkesteriin ja musiikkiin.”
Tuskin voisi orkesterimuusikko kauniimmin luonnehtia ylikapellimestariaan kuin Lontoon Philharmonia-orkesterin konserttimestari Zsolt-Tihamér Visontay orkesterin uutta johtajaa Santtu-Matias Rouvalia.