Moro, keskusta
Julkaisumme viikko sitten Moro-lehdessä harvinaisen ilmakuvan Tampereen keskustasta. Kuvan oli ottanut valokuvaaja Antero Tenhunen, joka on juuri saanut valmiiksi arkistonsa järjestämisen.
Kuva oli otettu Uolevi Österin ohjaamasta lentokoneesta.
Kysyimme kaupunkilaisilta, että mikä on kuvaamisvuosi ja kuukausi. Oikean vuoden arvaamiseen sai käyttää kaikkia ilmakuvan antamia vihjeitä.
Saimme satoja arvauksia. Päivi Malinen vastasi, että kuva oli otettu elokuussa 1966.
”Kalevan kisat oli elokuussa ja silloin pidettiin myös Ratinan stadionin vihkiäiset, joka näkyy kuvassa valmiina.Valokuvaaja on lentokoneella liikkeelle lähtenyt juuri stadionin takia ottaakseen siitä kuvan nyt sen valmistuttua.”
Antti Seitsenlinna veikkasi kesäkuuta 1966.
Valokuvaaja Antero Tenhunen käytti hyväkseen koronavuodet ja kokosi arkistoistaan eri teemaisia kuvakirjoja.
”Koskipuiston ravintola valmistui keväällä 1966. Hatanpään rantaa alettiin täyttämään vuonna 1967, mutta täytön jäljet eivät vielä näy kuvassa. Siksipä veikkaisin vuotta 1966, ja koska tunnelma vaikuttaa olevan kesäinen, veikkaan kesäkuuta.”
Oikea aika oli elokuu 1966. 10 munkkikahvin lahjakortin Pyynikin munkkikahvilan toimipisteisiin voitti Hanna Kettunen.