Moro, 14.2.2008
Hämeenpuiston Rillingin remontti ei ole tänä vuonna edistynyt, sillä rakennuttaja on ajautunut rahoitusvaikeuksiin.
Viime vuoden helmikuussa rakennuksen osti ja maapohjan vuokrasi Dusty Aydin. Hänen mukaansa pankit vetäytyivät rahoituksesta, koska kaupunki ei suostu kuin kymmenen vuoden vuokrasopimukseen. Pankki haluaisi 30 vuoden sopimuksen.
”Olemme kysyneet rahoitusta useista eri pankeista, mutta kaikilla on sama vaatimus.”
Aydinin mukaan Rillinki uhkaa vetää konkurssiin myös Kristiinankaupungissa sijaitsevan yökerhon ja Forssassa toimivan ravintolan.
”Tähän mennessä olemme sijoittaneet Rillinkiin 140 000 euroa. Maksamattomia laskuja on 40 000 euron edestä.”
Valmiiksi rakentamiseen tarvittaisiin vielä 140 000 euroa.
”Tässä on kyse isosta asiasta, sillä kaikki rahat on itse ansaittu. Niitä ei ole saatu esimerkiksi perintönä,” Aydin huokaa.
Ravintoloitsija moittii kaupunkia myös lupauksien pettämisestä.
”Sopimuksesta neuvoteltaessa rakennuslupa luvattiin kuudessa viikossa, mutta sen saamiseen meni lopulta seitsemän kuukautta. Myöskään suojelluista osista ei neuvotteluissa kerrottu.”
Kaupungin kiinteistöisännöitsijä Juhani Pentinmäki selvittää, että vuokrasopimus on kymmenen vuotta, kuten kaikissa muissakin kaupungin kioskirakennuksissa.
”Kioskirakennus on yrittäjän. Maapohja sen sijaan sijaitsee puistoalueella, eikä siihen voi hakea kiinnitystä.”