Joulun alla tulee nähtäville tuore dokumenttiohjelma – Suomen lähihistoriaa katsotaan tamperelaisen muusikon laulujen kautta
Se maailma, jossa kasvoin -dokumenttiohjelma kuvaa Suomessa viime vuosikymmeninä tapahtunutta rakennemuutosta. Mikko Alatalon ja Harri Rinteen kappaleet ovat suuressa roolissa.
Mikko Alatalo on kokenut Suomen rakennemuutoksen omassa elämässään. Hän kasvoi pikkukylässä maaseudulla, mutta on asunut Tampereella yli 50 vuotta. Kuva: Mika Kanerva
Joulunaikaan päästään televisiossa kurkistamaan palaseen Tampereenkin menneisyyttä, kun dokumenttiohjelma Se maailma, jossa kasvoin tulee nähtäväksi. Ohjelmassa pitkän linjan musiikintekijä Mikko Alatalo käy läpi Suomen lähihistoriaa omien elämänvaiheidensa kautta.