Tampereen ydinkeskustassa sijaitseva erikoinen rautakauppa sai jatkajan – ”Moron juttu sai pohtimaan, että miksei”
Moron jutun ansiosta löytyi jatkaja Kauppakadun rautakaupalle. Uusi rautakauppias Juha Laine lisää tavaravalikoimaa entisestään ja uudistaa järjestelyn kevään mittaan. Hän ei voinut olla käyttämättä tilaisuutta, kun se eteen tuli.
Kauppakadun rautakauppiaalla Oiva Laineella on nyt hyvä mieli, kun jatkaja löytyi. Loppujen lopuksi seuraaja olikin niin lähellä kuin perhepiirissä eli Oiva Laineen veljenpoika Juha Laine. Näin säilyi rautakauppiaan sukunimi samana. Kuva: Ossi Ahola / Aamulehti
Kun kerroimme Morossa, että Tampereen Kauppakadun tunnetuin rautakauppias Oiva Laine aikoo vetäytyä keinutuoliin, heräsi kaupunkilaisilla huoli, löytyykö jatkajaa.