Hattutempun tehnyt Julius Junttila huudatti harvalukuista Oulun yleisöä, Lauri Marjamäki paljasti maalivahtikikkailun syyn

Kärpät ja Ässät ottivat ensimmäiset kiinnitykset puolivälieräpaikkoihin maanantaina miesten jääkiekkoliigassa.

Julius Junttila pelasi Kärppien hyökkääjistä ansaitusti isoimmat minuutit. Neljästi laukonut Junttila teki kolme maalia.

13.3. 21:32 | Päivitetty 13.3. 21:51

Aamulehti

Tapparan ja Ilveksen vastustajat miesten jääkiekkoliigan puolivälieriin selviävät tällä viikolla. Sijoille 7–10 runkosarjassa päätyneet joukkueet aloittivat ensimmäisen pudotuspelikierroksen maanantaina. Kotijoukkueet olivat rautaa: Kärpät kaatoi KooKoon 4–2 ja Ässät TPS:n 2–1.

Ensimmäiseltä kierrokselta joukkueet etenevät puolivälieriin kahdella voitolla. Joukkueiden pelit jatkuvat tiistaina, joten jo silloin sarjat voivat ratketa. Kolmas ottelu pelataan tarvittaessa torstaina.

Koska Tappara voitti runkosarjan, se saa vastustajakseen jatkoon päässeistä huonommin runkosarjassa sijoittuneen. Jos Kärpät voittaa KooKoon, tulee Kärpistä Ilveksen avausvastus, ja Tapparan pariksi Ässät tai TPS.

Lue lisää: Tässä on Tapparan ja Ilveksen otteluohjelma puolivälieriin – tamperelaisten pudotuspelit alkavat perjantaina ja lauantaina

Junttila nousi sankariksi

Kärppien päävalmentaja Lauri Marjamäki taikoi hatustaan muutamia yllätyksiä pudotuspeliavaukseen. Runkosarjassa loistanut maalivahti Leevi Meriläinen ei ollut lainkaan kokoonpanossa. Tolppien väliin luisteli Joel Blomqvist, joka on kärsinyt tällä kaudella päävammoista. Edellisen kerran Blomqvist oli pelannut joulukuun puolivälissä.

”Blomqvistin ei pitänyt olla maalissa, mutta Leevi Meriläinen ei ole pelikykyinen, joten Blomqvist tuli vähän aikaisemmin kuin suunniteltiin”, Marjamäki paljasti pelin jälkeen.

Oululaisjoukkueen sankariksi nousi hyökkääjä Julius Junttila, jonka edellisestä pelistä oli vierähtänyt kuukauden päivät. 4–2-lukemiin päättyneessä pelissä Junttila teki hattutempun. Viimeisen osuman hän pääsi laukomaan tyhjiin Marko Anttilan syötöstä.

Kaksi ensimmäistä osumaa Junttila teki läpiajoista.

”Meillä kopissa pyöri video, minkälaisia maaleja sinne on mennyt, niin kilpikäden puolelle oli aika usein uponnut. Benny Hillille (Kärppien valmentaja Ari Hilli) propsit, että laittoi klipit pyörimään”, Junttila selvitti.

Ennen liigakauden alkua Kärppiä ennakoitiin sarjan kärkikahinoihin. Oululaisjoukkue on nimivahva ja se on liigan yksi kalleimmista.

Putoaminen suoralta puolivälieräpaikalta sai yleisön äänestämään jaloillaan. Maanantaina Raksilassa oli katsojia vain 2 767. Runkosarjassa Kärppien yleisökeskiarvo oli liigan viidenneksi paras: 4 737. Jo runkosarjan päätöksessä Kärppien faniryhmä Poromafia järjesti mielenilmauksen heikosti menneen kauden takia.

Ässät niukasti voittoon

TPS:n ja Ässien kiivas kamppailu oli tasaista vääntöä alusta loppuun. Porilaisten kapteeni Jesse Joensuu teki vieraiden 1–0-maalin tarkalla ylänurkkalaukauksella ruuhkan takaa toisen erän alussa, ja Roni Sevänen teki 40 sekuntia ennen peliajan loppua 2–0-osuman TPS:n tyhjään maaliin.

Valtteri Pulli kaventamaan, kun peliaikaa oli jäljellä enää 12 sekuntia.

Ässien maalivahti Niklas Rubin ja TPS:n Lassi Lehtinen torjuivat ottelussa vahvasti. Rubinille torjuntoja kertyi 24, Lehtiselle 21.

Muokattu 13.3.2023 kello 21.46: Lisätty Marjamäen ja Junttilan kommentit.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan

Mainos

Tuoreimmat tähtijutut