Aamulehti
Miesten jääkiekkoliigassa pelaava Helsingin IFK on saamassa kovan vahvistuksen ensi kaudelle. Iltalehden useiden lähteiden mukaan hyökkääjä Jori Lehterä pelaa ensi kaudella HIFK:ssa.
Lehterä, 35, pelaa parhaillaan tämän kauden kattavalla sopimuksella Tampereen Tapparassa. Hän on joukkueen kultakypärä tehoin 8+30=38.
Aamulehti tavoitti Tapparan urheilupäällikön Antti Tuomenoksan maanantai-iltana. Hän ei halunnut kommentoida pelaajia koskevia huhuja. Tuomenoksa viestitti, että ensi kauden joukkueen rakennus on hyvässä vaiheessa, ja sopimuksia julkaistaan kauden päätyttyä.
HIFK:n urheilujohtajaa Tobias Salmelaista Aamulehti ei tavoittanut kommentoimaan.
Lehterä on pelannut urallaan KHL:ssä ja NHL:ssä. Suomen jääkiekkomaajoukkueessa Lehterä on ollut voittamassa olympiapronssia Sotšissa vuonna 2014 ja MM-hopeaa Valko-Venäjän kisoissa niinikään vuonna 2014.
Lehterä on Helsingin Jokerien kasvatti.
Muokattu 23.1.2023 kello 22.08: Lisätty kappaleet Tuomenoksan ja Salmelaisen tavoittelusta.