Aamulehden kulttuuritoimittaja Markus Määttänen sukelsi elokuvaan Dome Karukosken kanssa ja näin siinä kävi – ohjaaja valitsi lukijoillemme vielä viisi elokuvaa, jotka näissä oloissa täytyy katsoa
Karukosken matka kiusatusta pojasta Suomen ykköselokuvantekijäksi ja Hollywood-ohjaajaksi lähentelee käänteissään maagista realismia. Ohjaaja myös valitsi Aamulehden lukijoille viisi elokuvaa, jotka nyt poikkeuksellisena aikana on hyvä katsoa.
Hiljaisuus on paras ystävä uuta luodessa, sanoo elokuvaohjaaja Dome Karukoski. Tämän kuvan hänestä otti Aamulehden Ossi Ahola vuonna 2017 Tom of Finland -elokuvan lehdistönäytöksessä Tampereella.Kuva: Ossi Ahola
Markus Määttänen
2.4.2020 17:48 | Päivitetty 3.4.2020 22:53
Aamulehti
Elokuvantekijän tunnistaa siitä, että hän pystyy ohjaamaan kohtaukseksi vaikka oman haastattelunsa. Tämä haastattelu on koronapandemian vuoksi tehty puhelimitse. Dome Karukosken luona ei käy pandemian vuoksi tässä jutussa edes kuvaajaa. Kuvattomaksi juttu ei silti jää. Kun kysyn Karukoskelta minkälainen hänen työhuoneensa Helsingin Töölössä on, kuvia syntyy heti.