Utin jääkärirykmentin johtama erikoisjoukkojen Southern Griffin 23 -sotaharjoitus alkaa tänään Etelä-Suomessa. Suomalaisten lisäksi harjoitukseen osallistuu sotilaita Yhdysvalloista ja Euroopasta.
Maavoimien mukaan harjoituksen tavoitteena on kehittää erikoisjoukkojen ja erikoisjoukkoilmailun yhteistoimintaa eri viranomaisten ja kansainvälisten kumppaneiden kanssa. Harjoituksessa on mukana helikoptereita, kuljetus- ja valvontalentokoneita sekä venekalustoa Suomesta, Ranskasta ja Yhdysvalloista
Harjoitusjoukkojen toiminta näkyy Etelä-Suomen maa-, meri- ja ilma-alueilla. Varsinkin lentotoiminta sekä koulutuksessa käytettävät harjoitusampumatarvikkeet voivat aiheuttaa meluhaittaa harjoitusalueella.
Ensi viikon sunnuntaina päättyvään erikoisjoukkojen harjoitukseen osallistuu 1 150 henkilöä.