Ahtaajien työriidan sovittelussa ei saatu ratkaisua torstaina. Valtakunnansovittelijan toimisto kertoi iltapäivällä Twitterissä, että sovittelua jatketaan sunnuntaina iltapäivällä.
Ahtaajien lakko on jatkunut viime viikon keskiviikosta alkaen. Sille ei ole määritelty takarajaa, joten lakko jatkuu kunnes ratkaisu syntyy.
Sovittelussa oli torstaina myös linja-autoliikenteen ja huoltokorjaamoiden työriita, mutta siinäkään ei tullut valmista. Tätä työriitaa sovitellaan seuraavan kerran ensi viikon maanantaina, mutta selvittelytyö jatkuu perjantaina, kertoi sovittelija Jukka Ahtela tviitissään.
AKT on jättänyt lakkovaroituksia uusista lakoista, jotka alkavat ensi viikon keskiviikkona, jos sopua ei synny. Ne koskevat muun muassa kuorma-autoalaa, säiliöautoalaa, terminaalitoimintaa ja linja-autohenkilökuntaa.