Tässä Tampereen kaupunginosassa on asuttu rautakaudelta lähtien – nykyisin alueella asuvat lapsi- ja koiraperheet nauttivat maisemapelloista ja luonnon rauhasta

Peltomaisemissa sijaitsevan Takahuhdin juuret ulottuvat satojen vuosien taakse. Takahuhti oli Messukylän pitäjän suurin kylä, jossa on tiettävästi asuttu rautakaudelta lähtien. Kymmenen vuotta sitten Takahuhtiin muuttanut Jani Taiminen kuvailee kaupunginosaa mukavaksi ja lapsiystävälliseksi asuinalueeksi.

Jani Taiminen muutti perheensä kanssa Pappilasta Takahuhtiin kymmenen vuotta sitten. ”Nämä ovat molemmat kivoja, samanoloisia alueita,” hän kehuu.

Aamulehti

Pappilanoja matelee Varsanpuiston halki ja erottaa Takahuhdin kaupunginosan Ruotulasta.

Vielä hetken niitty uinuu lumen alla, mutta kevään edetessä maasta alkaa puskea auringonkukkia, hunajakukkia ja keltasinappia. Silloin puronkin virtaus kiihtyy, vaikka nykyään se ei enää olekaan yhtä vuolas kuin viime vuosisadalla.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan

Osion tuoreimmat

Mainos

Tuoreimmat tähtijutut