Tamperelaisten Karoliina ja Atte Pentikäisen fiksusti remontoidussa kodissa ei ole senttiäkään hukkatilaa – Viisihenkinen perhe mahtuu hyvin 83 neliöön
Tampereen Pyynikillä sijaitseva 102-vuotias puutalokoti on Karoliina Pentikäisen unelma. Introvertti somevaikuttaja ei osannut etukäteen kuvitella, miten paljon hän voisi nauttia naapuruston yhteisöllisyydestä.
Somevaikuttaja ja Sidosteen markkinointipäällikkö Karoliina Pentikäinen tekee usein töitä kotoa. Työpöydälle ei silti ole tarvetta, sillä Pentikäinen työskentelee aina sohvalla tai nojatuolissa. Kuva: Jukka Ritola / Aamulehti
Kaisa Järvelä
4.2. 6:30
Aamulehti
Karoliina ja Atte Pentikäisen perheen koti on todiste siitä, että unelmat kannattaa sanoa ääneen.
Kolme vuotta sitten viisihenkinen perhe asui Pyynikillä Pikarilinnassa kahden makuuhuoneen kerrostaloasunnossa, kun Karoliina Pentikäinen kirjoitti blogiinsa haaveilevansa puutalokodista Pyynikillä.