Marja-Leena Lehtelä-Nurmi ihaili upeaa hirsihuvilaa vuosikausia, mutta hiljalleen se rapistui surkeaan kuntoon – Kunnes hän päätti pelastaa sen miehensä kanssa
Aamulehti etsii Pirkanmaan upeinta kotia. Esittelemme tänä kesänä kymmenen kaunista kotia, ja kesän lopuksi lukijat saavat valita niistä upeimman. Ensimmäisenä vuorossa on Marja-Leena Lehtelä-Nurmen ja Antti Nurmen 1800-luvulla rakennettu hirsitalo, jonka pariskunta on viidessätoista vuodessa kunnostanut uuteen loistoon. Katso, miltä talossa näyttää.
Pikkutyttönä Marja-Leena Lehtelä-Nurmi haaveili ihanasta parvekkeellisesta hirsitalosta, jonka ohi hän koulumatkoillaan käveli. Nyt Luopioisten rauhassa sijaitseva Villa Vuorela on hänen ja Antti Nurmen ylpeyden aihe. Kuva: Saara Tuominen / Aamulehti
Pälkäneen Luopioisissa, kivenheiton päässä kirkolta komeilee 120-vuotias hirsitalo, jota ohikulkijat pysähtyvät ihastelemaan lähes päivittäin.
– Eräs rouva juuri tunnusti, että jää joka kerta seisomaan talomme eteen, muttei koskaan kehtaa jäädä niin pitkäksi aikaa kuin haluaisi, Marja-Leena Lehtelä-Nurmi kertoo.
Mikä?
Villa Vuorela
Asukkaat: Eläkkeellä olevat Marja-Leena Lehtelä-Nurmi ja Antti Nurmi.
Sijaitsee: Luopioisissa Pälkäneellä, kivenheiton päässä kirkolta.
Rakennettu: Vuonna 1899. Nykyisten omistajien teettämä laajennusosa valmistui 2009.