Yli 100 000 pirkanmaalaista on tänä vuonna sairastanut koronataudin, arvioi ylilääkäri – tämä on koronatilanne nyt
Alueellinen pandemiaohjausryhmä kokoontui tiistaina päivittämään viikon epidemiatilanteen Pirkanmaalla. Aamulehti näytti koronanyrkin tilaisuuden suorana kello 15.30 alkaen. Seurasimme tilaisuutta hetki hetkeltä myös tekstiseurantana.
Pirkanmaan alueellinen pandemiaohjausryhmä eli niin kutsuttu koronanyrkki piti tiistaina kokouksen ja sen jälkeen tiedotustilaisuuden alueen koronatilanteen kehittymisestä viimeisen kahden viikon aikana.
Mediatilaisuudessa käytiin läpi Pirkanmaan koronatilannetta. Paikalla asiantuntijoina olivat ylilääkäri Jaana Syrjänen ja apulaisylilääkäri Janne Laine Tampereen yliopistollisesta sairaalasta Taysista. Aamulehti näytti tiedotustilaisuuden suorana ja voit katsoa tallenteen siitä tämän jutun yhteydestä. Jutun lopusta löytyy myös tekstiseuranta.