Vähennetäänkö Pirkanmaalla jäljitystä ja koronakaranteeneja Helsingin tapaan? Näin vastaa ylilääkäri: "Omikron tarttuu niin nopeasti, että minkäänlainen jäljitys ei pysy perässä"
Infektioyksikön ylilääkäri Jaana Syrjänen sanoo, että Omikron tarttuu niin nopeasti, ettei mikään jäljitys pysy perässä ja siksi vastuu siirtyy kansalaisille, joiden pitäisi pysyä oireisena kotona.
Infektioyksikön ylilääkäri Jaana Syrjänen sanoo, että Pirkanmaalla painitaan samojen ongelmien kanssa kuin pääkaupunkiseudulla, missä karanteeneja, testausta ja jäljitystä vähennetään. Kuva: Eriika Ahopelto/Aamulehden arkisto
Helsingin kaupunki kertoo vähentävänsä tartunnanjäljitystä ja ihmisten asettamista karanteeniin tuntuvasti. Kaupungin tiedotteen mukaan maanantaista alkaen viranomaiset jäljittävät koronatartuntoja enää riskiryhmien asumisyksiköissä, hoivalaitoksissa ja terveydenhuollon yksiköissä. Koronalle altistuneita suositellaan toimimaan itsenäisesti tartuntariskin vähentämiseksi.